Pani dyrektor Agnieszka Suwińska, nauczyciele i uczniowie spotkali się dziś na krótkim apelu.
Pani dyrektor przypomniała wszystkim o zachowaniu bezpieczeństwa i rozsądku podczas zabaw i wypoczynku w czasie ferii, życzyła, aby były one wspaniałe.
Pani Kalinowska ogłosiła rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Guzikowa jesień” organizowanego przez szkołę w Sadlinkach, wręczyła Grand Prix i wyróżnienia. Podziękowała wszystkim działającym w Samorządzie Szkolnym.
Pani Waszczuk przekazała informacje o WOŚP , ponieważ w niedzielę spotykamy się znowu na sali i gramy dla Orkiestry. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc, na pewno będą też dzieci ze Szkoły Podstawowej w Obrzynowie.
Szkolna rzeczywistość to nie tylko zdobywanie wiedzy, ocen, umiejętności. To także czas przyjemności i zabawy.
Karnawał jest do tego doskonałą okazją. Zabawa karnawałowa na zakończenie I półrocza to także tradycja naszej szkoły. I tak – zgodnie z tradycją – w sali wiejskiej ślicznie udekorowanej bawili się….no właśnie, aż trudno uwierzyć, ale były tam królewny i księżniczki, rycerze i policjanci, piraci i zamaskowane straszne postacie. Pomysły na karnawałowe przebrania były wspaniałe. Bardzo trudno było wybrać króla i królową balu. W zabawach i tańcach wszyscy chętnie brali udział. Nawet Świętemu Mikołajowi udało się jeszcze przybyć, aby wręczyć każdemu paczkę ze słodyczami.
Było wesoło, głośno, słodko i radośnie! Kawiarenka i loteria działały jak zwykle.
Po kilkumiesięcznej pracy na lekcjach żegnamy się ze szkołą na dwa tygodnie odpoczynku.
Moja Babcia i mój Dziadek to wspaniali są dziadkowie, dziadek mnóstwo zna zagadek, babcia bajkę nam opowie …”. Od tych słów pewnego deszczowego poranka najmłodsi uczniowie naszej szkoły przywitali swoich gości.
Zawsze pod koniec stycznia w naszej szkole ma miejsce bardzo ważne wydarzenie jakim jest Dzień Babci i Dzień Dziadka. Tak też było i w tym roku. 23.01 w naszej szkole zebrali się wszyscy najmłodsi uczniowie oraz ich ukochani babcie i dziadkowie, którzy tłumnie przybyli aby obejrzeć swoje wnuki. Przedszkolaki oraz klasy 1-3 przygotowały specjalne wystąpienia z myślą o swoich dziadkach a rodzice przygotowali miły poczęstunek. Na koniec kochani dziadkowie otrzymali specjalne „prezenty” od swoich wnuków. Wszystkim babciom i dziadkom dziękujemy za tak liczne przybycie.
24 stycznia 2024r. tradycyjnie najmłodsi - uczniowie klasy I i sześciolatki naszej szkoły piekli ciastka tzw. "Owsiaki". W przygotowaniu "owsiaków" dzieciom pomagali rodzice.
Ze sprzedaży "owsiaków" otrzymaliśmy 130,00 zł. , które tradycyjnie przekazane zostały na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Kochani! Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już 32 raz i ciągle nie zwalnia tempa. Finał już w najbliższą niedzielę 28 stycznia.
Szkoła Podstawowa w Obrzynowie z całego serducha wspiera WOŚP i liczymy na Waszą hojność !!!
Jak zawsze tego dnia wszyscy bądźmy razem !
Tegorocznym hasłem zbiórki jest:
„PŁUCA PO PANDEMII. GRAMY DLA DZIECI I DOROSŁYCH !”
Gościliśmy w szkole bardzo miłego i bardzo wyjątkowego gościa, panią Edytę Landowską, autorkę książki pt” Zakręcone bajki matematyczne, czyli...przychodzi liczba do lekarza”.
Pani Edyta wiele lat pracowała jako nauczycielka matematyki, którą kocha od dziecka, która jest jej pasją, hobby, nieodłączną towarzyszką. Autorka ma ciągły kontakt z dziećmi i postanowiła pomóc im w niekonwencjonalny sposób zrozumieć i polubić matematykę.
Pani Edyta stwierdziła, że ma wielką tremę podczas spotkania, ale tak barwnie i sugestywnie mówiła o powstaniu książki i o sobie, że robiła przeciwne wrażenie. Przeczytała na dobry początek jedną z bajek ze swojej książki. Wszystkim bardzo się spodobała.
Drodzy Rodzice, każdy sposób jest dobry, żeby dziecko lubiło matematykę, na pewno warto kupować książki pani Edyty, ona zna uczniów, ich problemy, wie, jak te problemy zamienić na sukcesy.
Od początku grudnia wszyscy niecierpliwie wyglądaliśmy tego ostatniego przed Bożym Narodzeniem dnia w szkole.
A gdy nadszedł, atmosfera Świąt zapanowała niepodzielnie.
Najpierw z wielką przyjemnością uczniowie, nauczyciele, rodzice obejrzeli przedstawienie jasełkowe. Oj, pogrozili nam aniołowie palcem, usłyszeliśmy trochę gorzkich słów o ludzkich wadach. Ale właśnie nadchodzi czas, w którym każdy może się zmienić. Na lepsze, oczywiście.
Po przedstawieniu został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową wykonaną z wykorzystaniem materiałów naturalnych.
Następnie w klasach odbyły się spotkania opłatkowe uczniów z wychowawcami. Jak zwykle rodzice i dzieci zaangażowali się bardzo w przygotowanie tych spotkań.
Było bogato, smacznie, kolorowo, ale przede wszystkim serdecznie.
Wesołych Świąt!!!
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia Muzeum Miasta Malborka organizuje lekcje muzealne pt. "Tradycje bożonarodzeniowe dawnego Malborka" dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Zajęcia odbywają się w ramach XXXIII Festiwalu Boże Narodzenie w Sztuce. 13 grudnia 2023r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Obrzynowie brali udział w warsztatach dotyczących tradycji bożonarodzeniowych, które prowadził dyrektor Muzeum Tomasz Agejczyk. Na wstępie opowiadał o dawnych tradycjach, które były pielęgnowane przed wieloma laty w Malborku. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, że tradycyjnym miejscem sprzedaży choinek był plac przed kościołem św. Jana (przed pomnikiem plebiscytowym). Zakup choinki jako zadanie odpowiedzialne, spoczywał na głowie rodziny. Choinkę przystrajano głównie smakołykami: owocami, piernikami, marcepanem i cukierkami w błyszczących sreberkach. Oprócz słodyczy wieszano też na drzewku szyszki i orzechy włoskie pomalowane złotą farbą, a z papieru wycinano gwiazdy, z wydmuszek jaj powstawały aniołki i ptaki z pękatymi brzuszkami, a ze słomy – zabawki choinkowe i łańcuchy. Szklane ozdoby choinkowe wyprodukowano po raz pierwszy w roku 1848 w hucie szkła w małej wiosce Lauscha w Turyngii (wschodnie Niemcy). Podobnie jak teraz, św. Mikołaj przychodził w nocy z 5 na 6 grudnia. Zwykle wkładał pod poduszkę lub do ustawionych przy łóżku butów podarki. Św. Mikołaj sprawdzał dokładnie, czy buty są czyste, bo jeśli nie, to zamiast podarków zostawiał zgniły ziemniak lub grudkę węgla.
Szczególnym ciastem regionu pruskiego był marcepan wypiekany w domach, a także sprzedawany w cukierniach i sklepach. Chętnie jedzono także placek prochowy, czyli dzisiejszą babkę oraz makowiec. Ciekawostką było, że po kolacji wigilijnej zaczynały się wróżby. Spod obrusa wyciągano słomki. Jeżeli trafiła się jasna, pannę czekało szczęście i szybkie wyjście za mąż. Z kolei ciemna, złamana słomka oznaczała chorobę lub śmierć. Do portfela chowano zaś łuskę karpia, która miała gwarantować powodzenie i dostatek w finansach w całym nowym roku. Ważnym elementem przedświątecznych przygotowań były szopki. Przez cały rok zadaniem dzieci było zbieranie zużytych zeszytów, których okładki były trochę grubsze niż karton. Z materiału tego w okresie przedświątecznym wycinano scenki ze świętą rodziną, ozdabiając figurki kolorowymi papierami. Gotowe szopki stawiano później na parapecie okiennym i podświetlano z tyłu świeczką.
Wykonanie szopki było zadaniem dla uczestników świątecznej lekcji muzealnej, którą zrobili nasi uczniowie. Otrzymali przepis na przygotowanie domowego marcepana. Ten dzień dostarczył im wiele niezapomnianych chwil. Nasi uczestnicy warsztatów wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.
8 grudnia późnym popołudniem uczniowie klas IV i V przynieśli ze sobą kocyki, śpiwory, poduszki i ulubione przekąski. Czas razem spędzony upłynął w miłej atmosferze oraz był okazją do integracji zespołów klasowych. Podczas wieczoru wszyscy doskonale się bawili i pomimo późnej pory nikomu nie chciało się spać. Był to również czas rozmów, żartów oraz dobrej zabawy. Uczniowie świetnie czuli się w swoim towarzystwie.
W trakcie tego spotkania uczniowie obejrzeli film o tematyce świątecznej pt. " Opowieść Wigilijna". Z ciekawością śledziliśmy losy Ebenezera Scrooge'a, którego nawiedzają trzy duchy. Od tej pory starzec zaczyna nadrabiać to, co utracił, będąc złym człowiekiem, i stara się wrócić na dobrą drogę .
Podczas seansu uczniowie zjedli wspólną kolację, a była to długo wyczekiwana niespodzianka (co widać na zdjęciach) - pizza.
6 grudnia jest dniem długo wyczekiwanym przez dzieci. W tym szczególnym dniu obchodzone są Mikołajki. Jest to radosny czas, w którym Mikołaj obdarowuje upominkami. Nie inaczej było w naszej szkole. Od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Najmłodsi na Mikołaja oczekiwali w Sali wiejskiej. Podczas spotkania przedszkolaków i klas I – III, gdy śpiewaniu i tańcom towarzyszył miły nastrój, przybył wyczekiwany przez wszystkie maluchy Mikołaj. Dzieci przywitały Mikołaja piosenką i wspólnym tańcem. Następnie Mikołaj przystąpił do swojego zadania – obdarzył dzieci miłymi upominkami, przyjmowanymi z wypiekami na twarzach i z nieskrywaną radością. Na zakończenie wizyty Mikołaj zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie z wszystkimi dziećmi. Pożegnał się i udał do szkoły aby odwiedzić starszych uczniów, dla których też miał coś słodkiego.
Do zobaczenia za rok drogi Mikołaju !!!
Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Na pewno każdy z Was ma swojego ulubionego. Może być odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko. Może to być malutki Misio, którego nosimy „na szczęście” przy kluczach. Może być jednym z Wielkich i Sławnych Misiów, o których głośno niemal w każdej części świata.
Miś Pluszowy jest po to, żeby było kogo tulić podczas deszczu. Nie dziwi nas, że zabawka ta doczekała się swojego święta. Historia pluszowego Misia rozpoczęła się w roku 1902. Pewnego dnia prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Theodore Roosevelt wybrał się na polowanie. Myśliwi zobaczyli małego niedźwiadka i chcieli go zabić. Prezydent sprzeciwił się temu ratując tym samym życie maleństwu. Świadkiem tego wydarzenia był pewien pan – Clifford Berryman. On uwiecznił całe zdarzenie na rysunku i opublikował go w gazecie. Pewien właściciel sklepu z zabawkami dowiedział się o tym i wpadł na pomysł wykonania kilku zabawek przedstawiających misia. Okazało się, że pluszowe misie stały się wielkim przebojem i świetnie się sprzedawały. Producent zwrócił się z prośbą do pana prezydenta o pozwolenie nadania pluszowym misiom jego imienia – Teddy. Dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
Uczniowie klasy I otrzymali dziś, książki w ramach kampanii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, „Mała książka - wielki człowiek”. Specjalne wyprawki czytelnicze w skład których wchodzą książka „Wnuczka antykwariusza” oraz poradnik dla rodziców, zostały przekazane dzieciom, aby zachęcić ich do sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego jak i z udziałem najbliższych.
Andrzejkowy wieczór wróżb już za nami. Ciekawe, ile z nich się
spełni. Czy szklana kula pokazała szczęśliwą przyszłość, karty
powiedziały prawdę? Pewnie spełnią się wszystkie dobre wróżby, bo
spełnia się to, czego oczekujemy.
Nasza sala wiejska też była jakaś magiczna, odmieniona, bo pięknie
udekorowana.
Wszystkie dzieci bawiły się świetnie, znane i lubiane zabawy
śmieszyły i cieszyły. Jak zwykle oblegana była loteria, jak zwykle
mamy upiekły pyszne ciasta, przygotowały różne desery, które można
było kupić w kawiarence.
Mimo zimowej aury w sali panowała gorąca, wspaniała
atmosfera.
Takie wieczory lubią i dzieci, i dorośli.
Nasza szkoła 17 listopada uczestniczyła w akcji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę, mieli okazję nadrobić te zaległości. Uczniowie klas IV-VIII mogli sprawdzić „tabliczkową wiedzę” w tym celu rozwiązywali pisemny egzamin, w którym za udzielenie wszystkich pozytywnych odpowiedzi otrzymywali tytuł i legitymację Eksperta Tabliczki Mnożenia. Piątek był również dniem wspólnych zmagań podczas których rozwiązywaliśmy szyfry, rebusy, łamigłówki, graliśmy w karty Grabowskiego.
We wtorek nastąpiło podsumowanie zmagań uczniów i ogłoszenie zwycięzców matematycznego konkursu "Mistrz Logicznego Myślenia":
I miejsce Krzysztof Szner
II miejsce Arkadiusz Szkutnik
III miejsce Agata Ponikowska
Wyróżnienie otrzymali Julia Słowińska, Marcelina Jeremicz oraz Wojciech Chyliński.
Serdecznie gratulujemy !
W naszej szkole świętowaliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień oraz dobrych uczynków i pozytywnych emocji. To wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły ubrani w kolorze żółtym - symbol radości i optymizmu. Na korytarzu pojawiła się Skrzynka Życzliwości, uczniowie mogli do niej wrzucać życzliwe liściki, pozdrowienia dla kolegi, koleżanki, pracownika szkoły. W świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia na temat przyjaźni. Uczniowie stworzyli Drzewko Życzliwości. Na odrysowanych dłoniach pisali lub rysowali miłe życzenia i pozdrowienia. We wszystkich klasach odbyły się ćwiczenia z psychologiem, w których uczniowie mogli wykazać się wiedzą na temat życzliwości i przyjaźni. Dzieci z oddziału przedszkolnego i pierwszej klasy otrzymały dyplomy i słodycze za udział w Dniu Życzliwości. W klasach II - VII uczniowie wybierali spośród siebie osobę najbardziej życzliwą:
kl. II - Nikola Potorska,
kl. III - Dagmara Zielińska i Wiktoria Misiewicz,
kl. IV - Julia Słowińska,
kl.V - Kinga Przybył,
kl.VI - Jan Jaroszewski,
kl.VII - Agata Ponikowska.
Pamiętajmy, aby życzliwość w naszym życiu była obecna codziennie, a nie tylko od święta.