17 maja klasa VI i VII wraz z wychowawcą wybrała się na wycieczkę do Zamku Krzyżackiego w Malborku - największego zamku gotyckiego na świecie, wpisanego na prestiżową listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Przy zamkowych kasach czekała pani Ewa Kasprzyk, która nas oprowadziła i opowiedziała nam o bramach, mostach i fosach. Dzięki niej poznaliśmy najważniejsze informacje związane z historią zamku, m.in. historię Madonny, podział zamku na: niski, średni i wysoki czy też ciekawostki na temat rycerzy i ich zwyczajów.
Następnie udaliśmy się do wnętrza zamkowego skryptorium na warsztaty kaligrafii, na których zgłębiliśmy tajniki pracy dawnego skryby. Nauczyliśmy się pisać pismem gotyckim. Mogliśmy wziąć do ręki obsadkę ze stalówką, zamoczyć w kałamarzu z atramentem i doświadczyć, że w trakcie pisania „choć tylko trzy palce piszą, to jednak trudzi się całe ciało”, bo kaligrafia to doskonały sposób na wyciszenie, skupienie.
Mnóstwa atrakcji dostarczył naszym uczniom dzień otwarty szkoły.
Dyrekcja i nauczyciele zadbali o to, aby wszyscy dobrze się bawili mimo pochmurnego nieba.
Trudno powiedzieć, co cieszyło się większym powodzeniem: wielkie dmuchane zjeżdżalnie czy przejażdżki małym fiatem wokół boiska.
Nie zawiedli jak zwykle nasi strażacy, którzy przyjechali wozem strażackim, byli też ratownicy medyczni, którzy przekazali cenne informacje jak unikać pożaru w domu i jak go gasić, jeśli ewentualnie wybuchnie.
Kawiarenka kusiła słodkimi wypiekami, loteria ciekawymi fantami.
Nawet mżący deszcz nie przeszkodził tańczącym dzieciom. Nasz ksiądz Robert tryskał dobrym humorem i potrafił zarazić nim wszystkich wokół.
Było wesoło, wszyscy dobrze się bawili.
23 i 24 kwietnia obchodziliśmy w szkole Europejski Dzień Śniadania. Miał on na celu uzmysłowienie uczniom, jak ważny dla zdrowia jest ten pierwszy każdego dnia posiłek. Śniadanie to dawka pozytywnej energii na cały dzień – zwłaszcza wtedy, gdy przed nami dzień wypełniony nauką lub pracą. Zdaniem dietetyków pomijanie porannego posiłku negatywnie wpływa na koncentrację i procesy poznawcze. Te zasady doskonale znają nasi uczniowie, dlatego przygotowali kolorowe, smaczne, odżywcze śniadania.
Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc w zorganizowaniu wspólnych klasowych śniadań.
19 kwietnia 2024 r. nasza szkoła kolejny raz była organizatorem Gminnego Konkursu Recytatorskiego. Celem konkursu było kształtowanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich, rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień dzieci, upowszechnianie kultury żywego słowa oraz propagowanie piękna poezji Wisławy Szymborskiej, Danuty Wawiłow, Juliana Tuwima.
Swój kunszt recytatorski zaprezentowało 29 uczestników z klas I – VIII z Prabut, Rodowa, Trumiejek i Obrzynowa. Zmagania z trudną sztuką deklamacji oceniało jury w składzie: pani Jadwiga Ludwiczak – kierownik Miejsko – Gminnej Biblioteki w Prabutach oraz pani Beata Lewandowska – dyrektor Przedszkola Miś Uszatek w Prabutach.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy pamiątkowe i nagrody książkowe, a publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów w Gminnym Konkursie Recytatorskim za rok!
A oto wyniki naszych uczniów:
Codujemy, ćwiczymy, codujemy aby.... wziąć udział w Miedzynarodowym przedsiębwzięciu o nazwie GODZINA KODOWANIA organizowanym przez organizację CODE.ORG. Pierwsze dyplomy już rozdane.
Code.org® jest organizacją non-profit zajmującą się innowacjami edukacyjnymi dedykowanymi wizji, że każdy uczeń w każdej szkole ma możliwość nauki informatyki w ramach podstawowej edukacji K-12.
Code.org organizuje również coroczną kampanię Godzina Kodowania, która zaangażowała ponad 15% wszystkich uczniów na świecie.
Czym jest Godzina Kodowania?
Godzina Kodowania to wprowadzenie do informatyki poprzez zabawne aktywności i materiały wideo przeznaczone dla uczniów na wszystkich poziomach umiejętności. W tegorocznym święcie zarówno programowania, jak i sztucznej inteligencji (AI) bierze udział ponad 400 partnerów, 20 000 edukatorów i 58 000 wolontariuszy.
18 kwietnia 2024 r. w pochmurny poranek, najmłodsi uczniowie oraz grupa przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Obrzynowie pod opieką nauczycieli Adeli Semeniuk i Elżbiety Waszczuk wyruszyła autokarem do Gdańska. Najpierw udaliśmy się do Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Obejrzeliśmy przedstawienie "Śpiew morza". To przedstawienie łączyło mitologię celtycką z problemem "niewidzialności" dziewczynek, które dorastały w cieniu braci. Mądry w zamyśle spektakl ubrano w bardzo skromną formę. Jednak nagromadzenie obcych kulturowo wątków i przeciętna reżyseria sprawiała, że młodzi widzowie z pełnym zaangażowaniem śledzili tylko wybranych bohaterów i pojedyncze sceny. Następnie udaliśmy się do Loopy’s World – największego w Polsce placu zabaw, w którym nikt się nie nudził. Najlepszą rozrywką były wielopoziomowe konstrukcje ruchowe, labirynty, armatki, ścianki wspinaczkowe, tory przeszkód, trampoliny, zjeżdżalnie, przejażdżka kolejką i wiele, wiele innych atrakcji. Towarzyszyła naszym maluchom miła atmosfera, profesjonalna obsługa oraz troska o ich aktywność fizyczną. Każdy z nich mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie.
Zmęczeni, ale zadowoleni z uśmiechem na ustach wróciliśmy późnym popołudniem do Obrzynowa, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice.
17 kwietnia drużyna z klasy V w składzie: Maja, Julia, Tymoteusz i Gracjan wzięła udział w Gminnym Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Celem turnieju było popularyzowanie przepisów ruchu drogowego oraz kształtowanie umiejętności praktycznych jazdy rowerem. Każdy uczestnik gminnych eliminacji rozwiązywał test z przepisów ruchu drogowego i skrzyżowań, wykonał zadanie praktyczne polegające na przejechaniu po torze przeszkód oraz miasteczku ruchu drogowego. Cała drużyna wykonała również zadanie praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Drużyna z naszej szkoły wywalczyła II miejsce. Gratulujemy!
Czeko, czeko, czekolada,
Może kupi pani dla dzieci swych kochanych?
Czeko, czeko, czekolada
Jest przysmakiem dzieci twych!
Tak śpiewała kiedyś Natasza Żylska.
12 kwietnia to Dzień Czekolady, ale w naszej szkole wcale nie trzeba było jej kupować, bo wszystkimi czekoladowymi pysznościami wszyscy mogli się po prostu częstować.
Pani Dorota Kalinowska wraz z Samorządem Szkolnym zorganizowała ten słodki, pachnący czekoladą dzień.
Było nie tylko słodko, ale także wesoło, bo na przerwie każdy, kto miał podniesiony poziom cukru we krwi (: i w związku z tym dużo energii, mógł tracić kalorie tańcząc oczywiście…. „Czekoladę”.
Oj, opisać nie opiszę
Chyba mi ktoś dopomoże,
Jak wiosenkę w naszej szkole
Witały dzieci i młodzież…
Pani Wiosenka wzruszona
Płakała deszczyku łzami,
Po tym , co zobaczyła
Już wie, że zostanie z nami.
Przywitaliśmy wiosnę godnie, pięknie. Cała uroczystość odbyła się w sali wiejskiej. Pani Dorota Kalinowska jako organizatorka imprezy przywitała uczniów…. Uczniów? Czy to na pewno byli nasi uczniowie? No tak! Byli! Ale ukryli się przepięknie! Przedszkolaki to były niebieskie Smurfy, sześciolatki i siedmiolatki to postacie z baśni o Czerwonym Kapturku, klasy II i III to pomarańczowi i czarni bohaterowie Kubusia Puchatka i Harrego Pottera, klasa IV to fioletowe jagódki, V to zielone postacie ze Shreka, VI to żółto – niebieskie Minionki, a VII różowe Barbie, oczywiście dziewczyny, bo każdy chłopak wyglądał jak Ken!
Każda klasa zaprezentowała swój wiosenny program artystyczny. I każdy był wspaniały! O to już zadbali wychowawcy.
Wszyscy co chwilę zerkali na ustawione rzędem stoły, bo na nich stały pyszności przygotowane z niebywałą pomysłowością przez rodziców, którzy jak zawsze spisali się na szóstkę, pomogli zorganizować i uświetnić to święto. A niełatwo było, bo każda klasa przygotowywała stół w konkretnym kolorze!
Było nie tylko bardzo kolorowo, ale też smacznie.
A potem wszyscy z wielką energią tracili niepotrzebne kalorie tańcząc i śpiewając.
Na zakończenie zabawy, a przed kolejnymi lekcjami można jeszcze było posilić się pieczoną kiełbaską.
Wiosno, czy gdzieś jeszcze zgotowano ci takie piękne, serdeczne i kolorowe powitanie?
8 marca uczniowie rozświetlili szkołę radością i uśmiechami, świętując Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn. Samorząd Uczniowski, znany ze swojej serdeczności i kreatywności, postanowił przygotować coś wyjątkowego. Oprócz słodkiej niespodzianki dla koleżanek i kolegów, uczniowie wręczyli także drobne upominki dla grona pedagogicznego i pracowników szkoły.
Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn to okazja do celebrowania nie tylko płci, ale przede wszystkim relacji międzyludzkich, wzajemnej życzliwości i szacunku. Nasi uczniowie udowodnili, że nawet w tak młodym wieku potrafią być przykładem do naśladowania, pokazując miłość i szacunek wobec siebie nawzajem.
14 marca 2024r. uczniowie naszej szkoły brali udział w XXIX Międzywojewódzkim Konkursie Wiedzy Przyrodniczo Ekologicznej pod hasłem: "Czy w naszych lasach grasują wampiry ?- Poznajmy prawdę o nietoperzach" Organizatorem konkursu jest Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego I Wzgórz Dylewskich. W tegorocznym konkursie brało udział 35 szkół, 140 uczniów z szkół podstawowych z województwa warmińsko- mazurskiego oraz pomorskiego. Konkurs odbył się w Iławie w Wyższej Szkole im. P. Włodkowica
21 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W klasie V, VI i VII uczniowie na lekcjach języka polskiego rywalizowali ze sobą biorąc udział w grze kahoot.
Najlepsi stanęli na wirtualnym podium, a za zajęte miejsca otrzymali nagrody książkowe, które wręczała pani dyrektor. Gratulujemy!!!
Kolejne spotkanie w ramach programu "Laboratoria Przyszłości". Uczniowie klasy 6 pracują z zestawem Apitor Robot X.
Laboratoria Przyszłości z misją wśród naszych uczniów sprzyjają w odkrywaniu talentów i rozwijaniu zainteresowań. Apitor Robot X to zestaw programowalnych klocków Apitor do budowy programowalnego robota dla dzieci. Zestaw jest oparty o koncepcję STEM i pozwala dzieciom na wykorzystanie swoich ogromnych pokładów kreatywności oraz wyrażenie siebie przez budowanie robotów z kolorowych klocków. Dzięki prostej w obsłudze aplikacji na urządzenia mobilne, zbudowane przez dzieci konstrukcje „ożywają” i stają się w pełni funkcjonalnymi robotami!
W piątek 16 lutego w naszej szkole urządziliśmy DZIEŃ PIŻAMY – dzień, w którym wszyscy bez wyjątku mogli chodzić w piżamie, szlafroku, kapciach…. Dlaczego piżama? – ponieważ to standardowe ubranie chorych przebywających na oddziałach szpitalnych. Ten drobny gest, który wszystkim uczniom i nauczycielom dał powody do uśmiechu jest symbolicznym gestem solidarności z dziećmi chorymi, przebywającymi na oddziałach onkologicznych.
Każdego dnia w naszym kraju aż troje dzieci słyszy diagnozę NOWOTWÓR! Rak nie daje specyficznych objawów! Podstawowe, okresowe badania krwi i USG niekiedy ratują życie, dlatego dbajmy o profilaktykę badań naszych dzieci.
Zawracajmy uwagę na zdrowie!
14 lutego odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą kartkę walentynkową z życzeniami w języku obcym.
Dziękujemy wszystkim za udział i gratulujemy zwycięzcom:
I miejsce - Agata Ponikowska
II miejsce - Lena Szedler
III miejsce - Kinga Przybył
Wyróżnienia: Marcelina Jeremicz, Julia Przybylska, Natalia Fedus
14 lutego, w Walentynki, już od rana nasza szkoła tętniła życiem, niczym bijące serce. By móc tego dnia poczuć naprawdę wyjątkową atmosferę, większość z nas ubrała się na czerwono.
Samorząd szkolny przygotował moc atrakcji. Skrzynka poczty walentynkowej szybko zapełniała się życzeniami i wyrazami sympatii. Podczas otwierania walentynkowych przesyłek na twarzach pojawiał się uśmiech, a na niektórych nawet rumieniec. Kartki walentynkowej zostały zaprojektowane przez uczniów, a najciekawsze z nich zostały wyróżnione. Zabawa ,,Znajdź serce do pary” wzbudziła wiele emocji. Swego serca do pary szukali i duzi i mali, a gdy już znaleźli, mogli zrobić sobie wspólne zdjęcie. Słodką niespodzianką były lizaki i smakowite babeczki, które zniknęły w mgnieniu oka.
Tym, którzy wsparli walentynkowe działania samorządu, składamy serdeczne podziękowania, a wszystkim życzymy jak najwięcej miłości, przyjaźni i serdeczności w życiu.
32. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami.
Po trzyletniej przerwie w graniu stacjonarnym, 28 stycznia 2024 roku zagraliśmy w sali wiejskiej w Obrzynowie. Celem 32. Finału WOŚP jest „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!” Pieniądze zebrane podczas finału dedykowane są na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. W tym roku rozpoczęliśmy o godz. 15:00 w sali wiejskiej. W czasie grania orkiestry można było obejrzeć występy uczniów naszej szkoły:
- występ najmłodszych uczniów 0-III
- „Jasełka”
- występ uczniów klasy IV i V
Czynna była loteria, kawiarenka przygotowana i prowadzona przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Obrzynowie, kawiarenka prowadzona przez rodziców uczniów naszej szkoły. Za symboliczny „grosik” maluchy przeobrażały się w ulubionych bohaterów bajek dzięki p. Asi, która malowała twarze. W czasie grania orkiestry prowadzona była licytacja przedmiotów otrzymanych od mieszkańców Obrzynowa i pracowników szkoły. Zebrane pieniądze po raz kolejny pomogą dokonać zakupu sprzętu medycznego:
– Aukcja – 1550,00 zł.
– Loteria – 473,00 zł.
– Kawiarenka – 425,00 zł.
– Kawiarenka KGW – 300,00 zł.
– Malowanie twarzy – 36,32 zł.
– Owsiaki – 130,00 zł.
– Samorząd Uczniowski – 320,00 zł.
Wszystkie pieniądze zostały wpłacone do e-Skarbonki Szkoły Podstawowej w Obrzynowie, co razem dało kwotę 4047,00 zł.
DZIĘKUJEMY I DO ZOBACZENIA ZA ROK!!!