STATUT - KOMPLETNY I. POSTANOWIENIA OGÓLNE II. CELE I ZADANIA SZKOŁY III. ORGANY SZKOŁY I ICH KOMPETENCJE IV. ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY V. NAUCZYCIELE I INNI PRACOWNICY SZKOŁY VI. ZASADY WEWNĄTRZSZKOLNEGO OCENIANIA UCZNIÓW VII. UCZNIOWIE VIII. NAUCZANIE ZDALNE IX. ORGANIZACJA ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO X. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

IV. ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY

DZIAŁ IV

ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY

Rozdział 1

Ogólne zasady funkcjonowania szkoły

§ 14.

  1. Termin rozpoczęcia i zakończenia zajęć dydaktyczno - wychowawczych, przerw świątecznych oraz ferii zimowych i letnich określa rozporządzenie MEN.
  2. Struktura organizacyjna szkoły podstawowej obejmuje klasy I - VIII.
  3. Podstawową jednostką organizacyjną jest oddział.
  4. Oddziałem opiekuje się wychowawca, o którym mowa w § 44 ust. 3.
  5. W szkole działa oddział przedszkolny, o którym mowa w dziale IX statutu.
  6. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w szkole mogą funkcjonować klasy łączone.
  7. Szkoła używa dziennika elektronicznego jako formy dokumentowania przebiegu nauczania oraz przekazywania informacji.

§ 15.

  1. Dyrektor szkoły w każdym roku szkolnym opracowuje arkusz organizacyjny szkoły                         z uwzględnieniem oddziału przedszkolnego, ramowych planów nauczania i po zasięgnięciu opinii zakładowych organizacji związkowych będących jednostkami organizacyjnymi organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego.
  2. Arkusz organizacji szkoły zatwierdza organ prowadzący do 29 maja po zasięgnięciu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
  3. Na podstawie arkusza organizacyjnego dyrektor szkoły przygotowuje tygodniowy rozkład zajęć edukacyjnych na nowy rok szkolny uwzględniając zasady ochrony zdrowia i higieny pracy.
  4. Dyrektor szkoły przygotowuje zmiany do arkusza organizacyjnego szkoły, o którym mowa w ust. 1 i przekazuje je organowi prowadzącemu szkołę. Zmiany wdrażane są przez dyrektora szkoły po ich zatwierdzeniu przez organ prowadzący.
  5. Dyrektor szkoły biorąc pod uwagę warunki lokalowe i możliwości organizacyjne szkoły ustala w danym roku szkolnym dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno - wychowawczych w liczbie 8 dla szkoły podstawowej.
  6. Zaproponowane przez dyrektora dni wolne od zajęć dydaktyczno - wychowawczych zostają zaopiniowane przez radę pedagogiczną, radę rodziców i samorząd uczniowski i podane do ogólnej wiadomości do 30 września każdego roku.

§ 16.

  1. Szkoła przyjmuje studentów szkół wyższych kształcących nauczycieli na praktyki pedagogiczne i nauczycielskie na podstawie pisemnego porozumienia zawartego pomiędzy dyrektorem lub – za jego zgodą, z poszczególnymi nauczycielami czy zakładem kształcenia nauczycieli lub szkołą wyższą.
  2. Koszty związane z przebiegiem praktyk pokrywa zakład kierujący na praktykę.
  3. Dyrektor szkoły wyznacza nauczyciela, który sprawować będzie opiekę nad praktykantem.

§ 17.

1. W szkole mogą działać stowarzyszenia i organizacje, których celem statutowym jest działalność wychowawcza oraz rozszerzająca i wzbogacająca formy działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.

2. Dyrektor na podstawie odrębnych przepisów prawa związanych z przeciwdziałaniem zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich przed dopuszczeniem do działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań pozyskuje informacje, czy dane kandydata, który będzie miał kontakt z uczniem, nie figurują w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

3. Kandydat jest zobowiązany do przedstawienia dyrektorowi szkoły aktualnego zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego.

§ 18.

     W szkole organizuje się naukę religii zgodnie z odrębnymi przepisami.

§ 19.

  1.  W szkole organizowane są zajęcia pozalekcyjne uwzględniające potrzeby rozwojowe uczniów oraz ich zainteresowania.
  2. Na początku roku szkolnego dyrektor szkoły wraz z radą pedagogiczną opracowują propozycję zajęć pozalekcyjnych.
  3. Na zajęciach pozalekcyjnych nauczyciele odpowiadają za uczniów, za jakość zajęć oraz przestrzegają zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  4. Na początku roku szkolnego nauczyciel zobowiązany jest do opracowania programu zajęć pozalekcyjnych i przedstawia go do zatwierdzenia dyrektorowi szkoły.
  5. Uchylony.
  6. W wyjątkowych sytuacjach ograniczenia funkcjonowania szkoły, zawieszenia zajęć, np. z powodu zagrożenia epidemicznego, dla bezpieczeństwa i zdrowia uczniów oraz pracowników, dopuszcza się prowadzenie zdalnego nauczania dla grup uczniów innych niż oddziały i klasy, w zależności  od potrzeb i możliwości technicznych.

Rozdział 2

Zasady organizacji zespołów nauczycielskich

§ 20.

  1. Dyrektor szkoły tworzy zespoły do realizacji zadań statutowych szkoły w zależności od potrzeb programowych i zadań szkoły.
  2. Zespoły spotykają się według opracowanego harmonogramu.
  3. Spotkania zespołów są protokołowane.
  4. Zespół nauczycieli prowadzących nauczanie w klasach I - VIII przedstawia dyrektorowi szkoły propozycje:
  1. w przypadku uczniów klas I - III jednego podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej oraz jednego podręcznika do zajęć  z zakresu języka obcego nowożytnego lub materiału edukacyjnego dla uczniów danej klasy;
  2. w przypadku uczniów klas IV - VIII jednego podręcznika do zajęć edukacyjnych lub materiału edukacyjnego do danych zajęć edukacyjnych dla uczniów danego oddziału;
  3. materiałów  ćwiczeniowych.
  1. Dyrektor szkoły na podstawie przedstawionych propozycji zespołów, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, ustala szkolny zestaw programów nauczania.
  2. Dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady rodziców, na podstawie propozycji nauczycieli oraz w przypadku braku porozumienia w zespole nauczycielskim ustala:
  1. zestaw podręczników lub materiałów edukacyjnych obowiązujących we wszystkich oddziałach danej klasy przez co najmniej trzy lata szkolne;
  2. materiały ćwiczeniowe obowiązujące w poszczególnych oddziałach w danym roku szkolnym.

Rozdział 3

Organizacja świetlicy szkolnej

§ 21.

  1. Dla uczniów, którzy muszą dłużej przebywać w szkole oraz uczniów dojeżdżających   zorganizowana jest świetlica szkolna.
  2. Godziny pracy świetlicy szkolnej na dany rok szkolny ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym, uwzględniając tygodniowy rozkład zajęć.
  3. Godziny pracy świetlicy podawane są do publicznej wiadomości na początku roku szkolnego.
  4. Rodzice i uczniowie mają obowiązek zapoznania się z obowiązującym w świetlicy regulaminem.
  5. W świetlicy prowadzi się dokumentację pracy opiekuńczo - wychowawczej zgodnie
    z obowiązującymi przepisami.
  6. Celem działalności świetlicy jest zapewnienie dzieciom zorganizowanej opieki wychowawczej, pomocy w nauce, odpowiednich warunków do nauki własnej i rekreacji.
  7. Świetlica pracuje na podstawie corocznie sporządzanego planu pracy zatwierdzanego przez dyrektora szkoły.
  8. W planie pracy uwzględnia się następujące formy zajęć: czytelnicze,
    plastyczno - techniczne, umuzykalniające, małe formy teatralne, gry i zabawy, zajęcia
    rekreacyjno - sportowe, zajęcia rozwijające zainteresowania i zdolności.

Rozdział 4

Bezpieczeństwo uczniów w czasie zajęć organizowanych przez szkołę

§ 22.

  1. Szkoła podejmuje działania w celu zapewnienia uczniom bezpieczeństwa, o których mowa  w § 4 ust. 7.
  2. W szkole obowiązuje instrukcja bezpieczeństwa pożarowego, zgodnie z którą co roku przeprowadza się próbną ewakuację uczniów i pracowników.
  3. Wychowawcy oddziałów mają obowiązek zapoznać uczniów z zasadami ewakuacyjnymi obowiązującymi w szkole.
  4. W celu koordynacji prawidłowego przebiegu działań, o których mowa w ust. 2 dyrektor szkoły powołuje spośród nauczycieli koordynatora do spraw bezpieczeństwa i ewakuacji.
  5. Szkoła w swej działalności przestrzega przepisów bezpieczeństwa i higieny obowiązujących w placówkach oświatowych. Przestrzeganie przepisów BHP podlega kontroli wewnętrznej i zewnętrznej zgodnie z odrębnymi przepisami.
  6. Każdy nauczyciel zobowiązany jest do systematycznego kontrolowania miejsca prowadzenia zajęć, w przypadku zagrożenia opuszcza wraz z uczniami miejsce zagrożenia
    i powiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły oraz odpowiednie służby.
  7. Nauczyciel nie może przystąpić do prowadzenia zajęć zanim zagrożenie nie zostanie usunięte.
  8. Do zagrożeń zalicza się w szczególności: pęknięte lub rozbite szyby, odsłonięte przewody elektryczne, ostre przedmioty, uszkodzone sprzęty, narzędzia, itp.
  9. W sali gimnastycznej, na placu zabaw i boisku szkolnym (terenie rekreacyjnym) oraz w innych miejscach, w których prowadzone są zajęcia ruchowe, nauczyciel kontroluje sprawność sprzętu przed rozpoczęciem zajęć, dba o prawidłową organizację pracy, dobiera odpowiednie metody, dostosowuje wymagania i formy zajęć do możliwości fizycznych i zdrowotnych uczniów. Podczas ćwiczeń na przyrządach uczniowie są asekurowani przez nauczyciela. Pod nieobecność nauczyciela uczniowie nie mogą przebywać w sali, nie wolno także wydawać uczniom sprzętu sportowego.
  10. Na pierwszych zajęciach roku szkolnego nauczyciel zapoznaje uczniów z obowiązującym regulaminem korzystania z sali gimnastycznej, sprzętu sportowego i terenu rekreacyjnego.
  11. Nauczyciele prowadzący zajęcia wychowania fizycznego mają obowiązek zapoznania się z informacją dotyczącą stanu zdrowia ucznia przekazaną przez rodziców.
  12. Przed wyjazdem na zawody sportowe nauczyciel ma obowiązek każdorazowo uzyskać pisemną zgodę rodziców wraz z oświadczeniem, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wysiłku fizycznego.
  13. Dyrektor w celu wzmocnienia bezpieczeństwa uczniów przed przemocą w drodze zarządzenia określa Standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem, w tym ustala:

1) standardy opieki nad uczniami z niepełnosprawnością, w tym zwłaszcza z trudnościami w komunikacji i niepełnosprawnością intelektualną;

2) standardy zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a pracownikami szkoły;

3) standardy zapewniające bezpieczne relacje między małoletnimi;

4) standardy ochrony wizerunku i danych osobowych małoletnich;

5) standardy bezpiecznego korzystania z Internetu i urządzeń elektronicznych;

6) sposób podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego;

7) sposób reagowania w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia cyberprzemocy;

8) sposób kontaktu z małoletnimi, związany także z czynnościami higienicznymi w oddziale przedszkolnym, klasach I – III, podczas opieki nad uczniami z niepełnosprawnościami oraz w czasie wycieczek szkolnych.

§ 23.

  1. Nauczyciel jest zobowiązany do sprawdzania listy obecności uczniów
    przed przystąpieniem do zajęć i oznaczenia obecności lub nieobecności ucznia w e- dzienniku.
    W przypadku stwierdzenia samowolnego opuszczenia szkoły przez ucznia nauczyciel zobowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o tym wychowawcę oddziału lub pedagoga oraz rodziców.
  2. Uczeń pozostaje pod opieką nauczycieli 15 minut przed rozpoczęciem obowiązkowych dla niego zajęć edukacyjnych danego dnia do zakończenia tychże zajęć z wyjątkiem:
  1. uczniów korzystających ze świetlicy szkolnej, którzy od chwili zgłoszenia się do świetlicy do momentu jej opuszczenia znajdują się pod opieką nauczyciela świetlicy szkolnej;
  2. uczniów korzystających z zajęć pozalekcyjnych organizowanych przez szkołę, którzy pozostają pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia od godziny ich rozpoczęcia do chwili ich zakończenia.
  1. Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za uczniów, którzy znaleźli się na jej terenie z przyczyn niemających uzasadnienia w organizacji nauczania, wychowania i opieki realizowanej w danym dniu.
  2. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczniów ponoszą:
  1. nauczyciele prowadzący zajęcia obowiązkowe i pozalekcyjne w czasie ich trwania;
  2. nauczyciele pełniący dyżury podczas przerw do ostatniej lekcji danego dnia -
    - za uczniów przebywających poza salami lekcyjnymi;
  3. nauczyciel bibliotekarz, nauczyciel świetlicy szkolnej - za uczniów przebywających
    pod jego opieką.
  1. W czasie przerw sale lekcyjne są zamknięte, a uczniowie oczekują na korytarzu przy sali, w której będą mieli zajęcia.
  2. Jeżeli z ważnych, uzasadnionych przyczyn w danym dniu konieczne jest zwolnienie ucznia z zajęć przed ich zakończeniem, wychowawca, a pod jego nieobecność pedagog szkolny lub dyrektor szkoły, może:
  1. na pisemną prośbę rodziców dostarczoną przez ucznia zwolnić ucznia z zajęć na warunkach określonych przez rodzica, z tym, że od tej chwili odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo ponoszą rodzice;
  2. na wniosek nauczyciela zwolnić z zajęć ucznia, który uskarża się na złe samopoczucie, zachorował lub uległ urazowi; w takim wypadku:
  1. należy niezwłocznie zawiadomić rodziców o dolegliwościach dziecka i postępować zgodnie z poczynionymi ustaleniami;
  2. uczeń musi być odebrany ze szkoły przez rodzica lub inną osobę dorosłą przez niego upoważnioną; niedopuszczalne jest, aby chore dziecko opuściło budynek szkoły bez opieki osoby dorosłej.
  1. Odpowiedzialność szkoły za bezpieczeństwo uczniów kończy się w chwili opuszczenia przez nich szatni i wyjścia z budynku szkoły do domu.
  2. Uczeń, który po zakończeniu zajęć obowiązkowych oczekuje na zajęcia dodatkowe, ma obowiązek zgłosić się pod opiekę nauczyciela prowadzącego zajęcia dodatkowe.
  3. Każdy uczeń na terenie szkoły jest objęty dozorem osób dorosłych, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Jest zobowiązany podporządkować się ich poleceniom.
  4. Na terenie boiska szkolnego dzieci mogą przebywać tylko i wyłącznie pod nadzorem nauczycieli, rodziców zgodnie z obowiązującym regulaminem korzystania z boiska oraz zobowiązani są do przestrzegania tego regulaminu.
  5. Zapewnienie bezpieczeństwa ucznia na wycieczkach, zielonych szkołach, w czasie pobytu na pływalni, zawodach sportowych i innych uregulowane jest wewnętrznymi zarządzeniami dyrektora szkoły.
  6. Każda impreza w szkole musi być zgłoszona do dyrektora szkoły. Odbywa się za jego zgodą. Za bezpieczeństwo uczniów w czasie imprezy organizowanej w szkole lub poza nią odpowiada nauczyciel – organizator oraz nauczyciele, którym dyrektor powierzył opiekę nad uczniami.
  7. Postępowanie w razie zaistnienia wypadku uczniowskiego regulują odrębne przepisy. Nauczyciel ma obowiązek: udzielenia pierwszej pomocy, wezwania pogotowia ratunkowego, powiadomienia dyrektora szkoły i rodziców ucznia o zaistniałym wypadku.
  8. W szkole prowadzi się zajęcia edukacyjne wspierające ucznia w radzeniu sobie w sytuacjach: przemocy, demoralizacji, zagrożeń uzależnieniami oraz innych utrudniających funkcjonowanie w społeczeństwie i grupie rówieśniczej.
  9. Uczeń nie może samodzielnie opuścić budynku szkoły w czasie trwania jego planowanych zajęć. Nie wolno mu bez pozwolenia nauczyciela opuścić sali lekcyjnej.
  10. W przypadku stwierdzenia, iż uczeń przebywający na terenie szkoły znajduje się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, nauczyciel niezwłocznie zawiadamia dyrektora szkoły, który w trybie natychmiastowym zgłasza ten fakt policji oraz zawiadamia rodziców ucznia.
  11. Każdy rodzic ma prawo skorzystać z dobrowolnego, grupowego ubezpieczenia swojego dziecka od następstw nieszczęśliwych wypadków.
  12. Szkoła pomaga w zawieraniu umowy z ubezpieczycielem przedstawiając rodzicom oferty towarzystw ubezpieczeniowych.

§ 24 .

  1. W szkole wprowadzono monitoring wizyjny celem zapewnienia bezpieczeństwa uczniom, pracownikom i wszystkim pozostałym osobom przebywającym na terenie szkoły oraz zabezpieczenia budynku szkoły przed innymi zagrożeniami.
  2. Rejestr znajduje się w gabinecie dyrektora, a podgląd kamer w wybranych pomieszczeniach szkoły i na zewnątrz budynku szkoły.

Rozdział 5

Organizacja wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego

§ 25.

  1. W szkole organizuje się doradztwo zawodowe dla uczniów klas VII i VIII.
  2. Doradztwo zawodowe ma charakter planowych działań koordynowanych przez doradcę zawodowego, które zapewnią uczniom rozwijanie świadomości własnych uzdolnień, posiadanych kompetencji i zainteresowań w aspekcie własnych pragnień i ich realizacji w rzeczywistym życiu.
    Ma również za zadanie rozwijanie umiejętności aktywnego poszukiwania pracy, podejmowania racjonalnych decyzji oraz uświadomienie konsekwencji dokonywanych wyborów. Ma wykształcić u uczniów umiejętność radzenia sobie ze zmianami poprzez szybką adaptację oraz wychodzenia naprzeciw nowym sytuacjom i wyzwaniom zawodowym.
  3. Doradztwo zawodowe obejmuje indywidualną i grupową pracę z uczniami, rodzicami                                       i nauczycielami.
  4. W miarę możliwości doradca zawodowy prowadzi zajęcia metodami aktywnymi oraz stara się przybliżyć poszczególne zawody uczniom na wycieczkach organizowanych
    do różnorodnych zakładów i instytucji.

Rozdział 6

Wolontariat

§ 26.

Szkoła rozwija w każdym dziecku umiejętności i kompetencje, które mają służyć w dorosłym życiu. Wolontariat rozwija postawę otwartości i wrażliwości na potrzeby innych. Poprzez zaangażowanie w wolontariat uczeń w naturalny sposób zdobywa doświadczenie społeczne i odkrywa, co jest ważne w życiu. Nauczyciele organizują i nadzorują działania wolontariatu na terenie szkoły i w jej otoczeniu.

Rozdział 7

Organizacja biblioteki szkolnej

§ 27.

  1. Biblioteka szkolna jest miejscem, dzięki któremu uczniowie rozwijają zainteresowania, a nauczyciele doskonalą swój warsztat pracy.
  2. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz rodzice uczniów.
  3. W skład biblioteki wchodzi wypożyczalnia, w której gromadzi się, opracowuje i udostępnia zbiory.

§ 28.

  1. Godziny pracy biblioteki są ustalane przez dyrektora szkoły i dostosowywane do tygodniowego rozkładu zajęć szkoły tak, aby umożliwić użytkownikom dostęp do księgozbioru.
  2. Do zadań biblioteki szkolnej należy:
  1. gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych zgodnie z potrzebami dydaktyczno - wychowawczymi szkoły;
  2. gromadzenie opracowywanie i udostępnianie podręczników, materiałów edukacyjnych
    i materiałów ćwiczeniowych;
  3. zaspokajanie potrzeb czytelniczych i informacyjnych czytelników;
  4. rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabianie i pogłębianie u uczniów nawyku czytania i uczenia się;
  5. organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną;
  6. podejmowanie różnych form pracy z zakresu edukacji czytelniczej;
  7. wspomaganie nauczycieli i wychowawców w realizacji zadań dydaktyczno - wychowawczych i opiekuńczych.

§ 29.

  1. Biblioteka współpracuje z:
  1. uczniami, na zasadach świadomego i aktywnego ich udziału, w zakresie rozbudzania i rozwijania zainteresowań czytelniczych, pogłębiania i wyrabiania nawyku czytania
    i samokształcenia
    ;
  2. nauczycielami na zasadach wzajemnego wspierania się, w zakresie gromadzenia materiałów dydaktycznych i literatury przedmiotu, organizacji zajęć bibliotecznych, organizacji wspólnych przedsięwzięć;
  3. wychowawcami, na zasadach wzajemnego wspierania się, w zakresie rozpoznawania
    i rozwijania potrzeb i zainteresowań czytelniczych uczniów;
  4. innymi bibliotekami, na zasadach wzajemnego wspierania się, w zakresie wymiany
    doświadczeń, organizacji lekcji bibliotecznych i innych zajęć edukacyjnych i kulturalnych.

§ 30.

  1. Do zadań nauczyciela bibliotekarza należy:
  1. gromadzenie, ewidencja i opracowywanie zbiorów bibliotecznych;
  2. udostępnianie zbiorów bibliotecznych i udzielanie informacji bibliograficznych, źródłowych
  3.  i tekstowych;
  4. poradnictwo w doborze odpowiedniej literatury;
  5. konserwacja zbiorów;
  6. inwentaryzacja i selekcja zbiorów;
  7. prowadzenie zajęć z edukacji czytelniczej i medialnej;
  8. udział w realizacji programu dydaktycznego i wychowawczo - profilaktycznego szkoły, rozpoznawanie zainteresowań oraz innych potrzeb czytelniczych;
  9. wprowadzanie różnorodnych form upowszechniania czytelnictwa;
  10. prowadzenie dokumentacji pracy biblioteki.

Rozdział 8

Działalność innowacyjna szkoły

§ 31.

  1. Szkoła z własnej inicjatywy prowadzi innowacje pedagogiczne, zwane dalej „innowacjami”.
  2. Innowacja to nowatorskie rozwiązania programowe, organizacyjne lub metodyczne, mające na celu poprawę jakości pracy szkoły.
  3. Innowacja nie może prowadzić do zmiany typu szkoły.
  4. Dyrektor szkoły zapewnia warunki kadrowe i organizacyjne niezbędne do realizacji planowanych działań innowacyjnych.
  5. W przypadku, gdy innowacja wymaga nakładów finansowych, dyrektor szkoły zwraca się                       o odpowiednie środki finansowe do organu prowadzącego szkołę.
  6. Innowacja, o której mowa w ust. 5 może być podjęta tylko w przypadku wyrażenia przez organ prowadzący szkołę pisemnej zgody na finansowanie planowanych działań.
  7. Udział nauczycieli w innowacji jest dobrowolny.
  8. Zespół autorski lub autor opracowuje opis zasad innowacji.
  9. Autorzy (autor) zapoznają radę pedagogiczną z proponowaną innowacją.

Punkt: 9.1, 9. 2, 9. 3 – uchylony.

  1. Każda innowacja po jej zakończeniu podlega procesowi ewaluacji. Sposób przeprowadzenia ewaluacji zawarty jest w opisie danej innowacji.
  2. Decyzję o wprowadzeniu innowacji podejmuje dyrektor szkoły w drodze zarządzenia.
     

Rozdział 9

Współpraca szkoły z rodzicami

§ 32.

  1. Szkoła współpracuje z rodzicami poprzez:
  1. organizację zebrań poszczególnych oddziałów wg wcześniej przedstawionego harmonogramu;
  2. prowadzenie konsultacji dla rodziców, w trakcie których rodzice mogą uzyskać informację na temat osiągnięć swojego dziecka, ustalić z nauczycielem (nauczycielami) sposób dalszej pracy z dzieckiem, uzyskać formy wsparcia pedagogicznego;
  3. organizowanie wspólnych spotkań okolicznościowych;
  4. włączanie rodziców w realizację programu wychowawczo - profilaktycznego szkoły;
  5. włączanie w organizację imprez danego oddziału i szkoły;
  6. udzielanie przez nauczycieli bieżącej informacji na temat osiągnięć ucznia, wydarzeń klasowych i szkolnych za pośrednictwem dziennika elektronicznego;
  7. możliwość wglądu przez rodziców w dokumentację dotyczącą ich dziecka.
  1. Rodzice mają prawo do:
  1. wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami w duchu tolerancji i zrozumienia dla innych, bez dyskryminacji wynikającej z koloru skóry, rasy, narodowości, wyznania, płci oraz pozycji ekonomicznej;
  2. uznania ich prymatu jako „pierwszych nauczycieli” swoich dzieci;
  3. pełnego dostępu ich dzieci do wszystkich działań edukacyjnych na terenie szkoły
    z uwzględnieniem potrzeb i możliwości ich dziecka;
  4. wszelkich informacji dotyczących ich dziecka i jego funkcjonowania w szkole;
  5. wpływu na politykę oświatową realizowaną w szkole ich dzieci za pośrednictwem rady rodziców;
  6. żądania wysokiej jakości usług edukacyjnych;
  7. pomocy materialnej ze strony władz publicznych, w przypadku trudności finansowych uniemożliwiających prawidłowe funkcjonowanie ich dziecka w szkole;
  8. zapoznania się z obowiązującymi w szkole dokumentami w szczególności
    z wymaganiami edukacyjnymi obowiązującymi na danym etapie edukacji ich dziecka, zasadami wewnątrzszkolnego oceniania, statutem szkoły i innymi dokumentami mającymi wpływ na funkcjonowanie jego dziecka w szkole;
  9. pomocy psychologiczno - pedagogicznej na terenie szkoły;
  10. do wyboru dla swojego dziecka zajęć pozalekcyjnych.
  11. Rodzic ma prawo zwrócenia się do dyrektora szkoły z wnioskiem o:
  1. objęcie dziecka nauką religii, etyki;
  2. zwolnienie z uczestnictwa z zajęć wychowania do życia w rodzinie;
  3. odroczenie obowiązku szkolnego;
  4. przyspieszenie obowiązku szkolnego;
  5. objęcie dziecka indywidualnym nauczaniem;
  6. objęcie dziecka zindywidualizowaną ścieżką  nauczania;
  7. objęcie dziecka indywidualnym tokiem lub programem nauki;
  8. realizację obowiązku szkolnego poza szkołą.
  1. Rodzice mają obowiązek:
  1. wychowywać swoje dzieci w duchu odpowiedzialności za siebie i innych ludzi;
  2. wychowywać swoje dzieci w sposób odpowiedzialny i nie zaniedbywać ich;
  3. przekazywania wszelkich informacji związanych z możliwością osiągnięcia wspólnych, (tj. domu i szkoły) celów edukacyjnych;
  4. osobiście włączać się w życie szkoły ich dziecka i stanowić istotną część społeczności lokalnej;
  5. poświęcać swój czas i uwagę swoim dzieciom i ich szkole tak, aby wzmocnić ich wysiłki skierowane na osiągnięcie określonych celów nauczania;
  6. dbać o  regularne uczęszczanie dziecka na zajęcia szkolne;
  7. zapewnić dziecku warunki umożliwiające przygotowanie się do zajęć;
  8. korzystać z e- dziennika zgodnie z regulaminem.

§ 33.

  1. W celu zapewnienia dziecku podczas pobytu w szkole odpowiedniej opieki, odżywiania oraz metod opiekuńczo - wychowawczych rodzic dziecka przekazuje dyrektorowi szkoły uznane przez niego za istotne dane o stanie zdrowia, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym dziecka.

Rozdział 10

Organizacja stołówki szkolnej

§ 34.

  1. W celu wspierania prawidłowego rozwoju uczniów w szkole zorganizowana jest stołówka.
  2. Korzystanie z posiłków w stołówce szkolnej jest odpłatne.
  3. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej może zwolnić rodziców z całości lub części opłat, o których mowa w ust.2:
  1. w przypadku szczególnie trudnej sytuacji materialnej rodzin;
  2. w szczególnie uzasadnionych przypadkach losowych.
  1. W szkole, w celu ułatwienia uczniom korzystania ze stołówki szkolnej, ustala się
     przerwę obiadową: od 11.30-11.50.
  2.  W celu zapewnienia uczniom bezpiecznych warunków spożywania posiłków dyrektor szkoły organizuje w stołówce dyżury nauczycieli, ustalając ich harmonogram. Na każdej z przerw, o których mowa w ust. 4 dyżuruje co najmniej 1 nauczyciel.
  3. Dożywianie realizowane jest przez firmę zewnętrzną - catering.

Rozdział 11

Pomoc psychologiczno - pedagogiczna oraz materialna dla uczniów

§ 35.

  1. Uczniowi przysługuje prawo do pomocy materialnej ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa lub budżecie jednostki samorządu terytorialnego.
  2. Pomoc materialna ma charakter socjalny.
  3. Świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym są:
  1. stypendium szkolne;
  2. wyprawka szkolna.

§ 36.

  1. W szkole każdy uczeń, rodzic i nauczyciel może skorzystać z pomocy psychologiczno - pedagogicznej, jeżeli zachodzi taka potrzeba.
  2. Pomoc psychologiczno - pedagogiczna udzielana uczniowi polega na rozpoznawaniu
    i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia.
  3. Pomocy psychologiczno - pedagogicznej w szkole uczniom udzielają nauczyciele oraz specjaliści wykonujący w szkole zadania z zakresu pomocy psychologiczno – pedagogicznej.
  4. Pomoc psychologiczno - pedagogiczna udzielana w szkole rodzicom uczniów i nauczycielom polega na wspieraniu rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększenia efektywności pomocy psychologiczno - pedagogicznej dla uczniów.
  5. Pomoc psychologiczno - pedagogiczną organizuje dyrektor szkoły.
  6. Pomoc psychologiczno - pedagogiczna jest organizowana i udzielana we współpracy z rodzicami uczniów, poradniami psychologiczno - pedagogicznym i specjalistycznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli i innymi podmiotami zajmującymi się wspieraniem szkół w tym zakresie.
  7. W szkole pomoc psychologiczno - pedagogiczna jest udzielana rodzicom uczniów
    i nauczycielom w formie porad, konsultacji, warsztatów i szkoleń.

§ 37.

  1. Do szkoły na wniosek rodziców przyjmuje się uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
  2. Uczniowi objętemu kształceniem specjalnym dostosowuje się program nauczania do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia. Dostosowanie następuje na podstawie opracowanego dla ucznia indywidualnego programu edukacyjno - terapeutycznego, o którym mowa w § 2 pkt. 15.

§ 38.

  1. Jeżeli stan zdrowia dziecka uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły obejmuje się go indywidualnym nauczaniem lub zindywidualizowaną ścieżką nauczania.
  2. Objęcie ucznia indywidualnym nauczaniem wymaga zgody organu prowadzącego i jest udzielane na wniosek rodziców.
  3. Wniosek, o którym mowa w ust. 2, rodzice składają do dyrektora szkoły wraz z orzeczeniem poradni psychologiczno - pedagogicznej o konieczności objęcia ucznia indywidualnym nauczaniem lub zindywidualizowaną ścieżką nauczania.
  4. Indywidualne nauczanie organizuje się na czas określony, wskazany w orzeczeniu o potrzebie indywidualnego nauczania lub zindywidualizowaną ścieżką nauczania.
  5. W indywidualnym  i zindywidualizowanym nauczaniu realizuje się obowiązkowe zajęcia edukacyjne wynikające z ramowego planu nauczania z dostosowaniem do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia.
  6. Dyrektor szkoły, na wniosek nauczyciela prowadzącego zajęcia indywidualnego i zindywidualizowanego nauczania, może zezwolić na odstąpienie od realizacji niektórych treści nauczania objętych obowiązkowymi zajęciami edukacyjnym, stosownie do możliwości psychofizycznych ucznia oraz warunków w miejscu, w którym są organizowane zajęcia indywidualnego nauczania.
  7. Wniosek, o którym mowa w ust. 2, składa się w formie pisemnej. Zawiera uzasadnienie.
  8. Uczniowi objętemu indywidualnym nauczaniem dyrektor szkoły umożliwia udział w zajęciach rozwijających zainteresowania i uzdolnienia, uroczystościach i imprezach szkolnych oraz udziela wsparcia psychologiczno - pedagogicznego.
  9. § 39.
  10. Szkoła, w celu wsparcia merytorycznego nauczycieli, w przypadku trudności z objęciem ucznia pomocą psychologiczno - pedagogiczną  współpracuje z poradnią psychologiczno - pedagogiczną.

 

Aktualności

Kontakt i adres IOD

  • Szkoła Podstawowa w Obrzynowie
    Obrzynowo 37
    82-550 Prabuty
  • (+55) 27-82-412

Galeria zdjęć