Dnia 22.11.2017r. klasy III, IV i V udały się ze swoimi wychowawczyniami na wycieczkę do Multikina w Elblągu na film animowany „Emotki”.
Film ten odkrywa przed nami sekretny świat naszych smartphone’ów. Ukryte za aplikacją miasto Tekstopolis to miejsce, w którym mieszkają i pracują emotki. Każda z nich ma określone zadanie i jedną konkretną emocję, którą wyraża. Podczas seansu na sali często słychać było głośny śmiech oraz zaskoczenie. Po projekcji filmu, który okazał się podróżą po zakamarkach aplikacji, udaliśmy się na posiłek, a następnie wróciliśmy do domów w doskonałych humorach, uznając, że dzień był wyjątkowo udany.
20 listopada najmłodsi uczniowie naszej szkoły tzn. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy I i III wyjechali do Teatru w Kwidzynie.
Przedstawienie „Szalone Bajeczki z Dziadunia Teczki” przygotowali aktorzy z Kieleckiego Teatru Lektur. W spektaklu wykorzystano wiersze Jana Brzechwy: „Kłamczucha”, „Skarżypyta”, „Sroka”, „Sum”, „Żaba”, „Katar” oraz wiersze Juliana Tuwima: „W aeroplanie”, „Rzepka” i „Okulary”.
Na zabawie i śmiechu miło upłynął czas.
Widzowie otrzymali sporą dawkę klasyki polskich wierszy.
W dniu 13 listopada odbył się uroczysty apel z okazji 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę przygotowany przez uczniów klasy VII oraz chóru pod opieką Karola Juszczaka i Eweliny Zakrzewskiej. Wszyscy w skupieniu wysłuchali wierszy i pieśni patriotycznych. Rys historyczny przybliżył uczniom okoliczności utraty niepodległości, wydarzeń z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku. Barwy narodowe, godło, hymn oraz własnoręcznie wykonane kotyliony w barwach narodowych podkreśliły patriotyczny charakter apelu. Na zakończenie uczniowie mieli możliwość obejrzenia "Animowanej historii Polski", podczas której obserwowali jak zmieniały się granice od momentu jej powstania do czasów współczesnych. Takie uroczystości są bardzo ważne dla życia szkoły, wszyscy wtedy mają okazję do wielu pięknych, patriotycznych przeżyć.
Dnia 10 listopada br. w Szkole Podstawowej w Rodowie odbył się VI Przegląd Pieśni Patriotycznych i Piosenek Żołnierskich „Piosenka Ci nie da zapomnieć”.
Ideą Przeglądu jest przypomnienie polskiego dziedzictwa kulturowego, kontekstu historycznego i religijnego towarzyszącego powstawaniu pieśni poświęconych Ojczyźnie oraz uwrażliwienia na wartości estetyczne śpiewu i jego poziom artystyczny. Wykonawcy ze szkół gminy Prabuty zaprezentowali bardzo bogaty leksykon pieśni, które są rozpoznawalne w poszczególnych okresach historii naszego narodu.
Naszą szkołę reprezentowały: Nikola Nikel i Wiktoria Kotańska z kl. III przygotowane przez Elżbietę Jurek oraz zespół wokalno-gitarowy pod kierownictwem Eweliny Zakrzewskiej w składzie: Marta Chrostek, Marlena Siecińska -śpiew, Oliwia Ponikowska, Kinga Nikel, Agnieszka Wawer – akompaniament na gitarze.
Wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki.
Niepowtarzalna atmosfera jak i piękne wykonania wprowadziły w nastrój obchodów Święta Odzyskania Niepodległości.
Dnia 9 listopada 2017 r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Lubnowych uczniowie ze szkół podstawowych gm. Susz i nie tylko wzięli udział w IV konkursie piosenki pt. „JESIENNA ZADUMA”.
Konkurs zorganizowała pani Bernadeta Bielak. Spotkanie rozpoczęła dyrektor Elżbieta Gierszewska, która przywitała wszystkich uczestników, ich opiekunów i szanowne jury. Wielkie emocje towarzyszyły występom konkursowym. Członkowie jury mieli naprawdę trudny orzech do zgryzienia, gdyż wszyscy uczestnicy wykazali się dużymi umiejętnościami wokalnymi. Konkurs odbywał się w dwóch grupach wiekowych. Szkołę Podstawową w Obrzynowie reprezentowali:
w kategorii klas I – III, przygotowana przez panią Elżbietę Jurek, reprezentowała nas uczennica klasy III – Nikola Nikel – która wykonała utwór „Koncert jesienny na dwa świerszcze i wiatr w kominie” – otrzymała wyróżnienie.
w kategorii klas IV- VII, przygotowany przez panią Ewelinę Zakrzewska, reprezentował nas zespół wokalno – muzyczny w składzie: Marta Chrostek, Nadia Wajs – śpiew, Wiktoria Kotańska, Nikola Nikel, Oliwia Ponikowska, Marlena Siecińska, Kinga Nikel, Agnieszka Wawer – akompaniament na gitarze. Uczennice wykonały utwory „Pechowy dzień” oraz „Świat w obłokach” zajął V miejsce.
Dziękujemy za bardzo miłe przyjęcie, rodzinną atmosferę, pyszny poczęstunek i duchowe przeżycia.
Zaproszeniem do następnej edycji konkursu, p. Bernadeta Bielak zakończyła spotkanie.
W sobotę, 21 października w Obrzynowie na sali wiejskiej odbyły się XII Gminne Spotkania Teatralne zorganizowane przez panią Agnieszkę Suwińską dyrektorkę szkoły podstawowej, a jednocześnie opiekunkę szkolnego koła teatralnego.
Wszystkich zebranych przywitały panie Agnieszka Suwińska i Dorota Mosakowska. Imprezę zaszczycili swoją obecnością : pan Marek Szulc, burmistrz miasta i gminy Prabuty, pani Palmira Trzcińska – Kowalska pełnomocnik burmistrza do spraw oświaty, kultury i sportu, pan Mieczysław Dzikowski i Dorota Kurjata z Lokalnej Fundacji Filantropijnej „ Projekt” w Kwidzynie, pan Adam Chrostek, sołtys Stańkowa, pan Waldemar Wajs, sołtys Obrzynowa, pani Beata Lewandowska, dyrektor przedszkola „ Miś Uszatek”, radni naszego miasta i gminy. Poza zaproszonymi gośćmi salę wypełniły rodziny małych aktorów i wszyscy, którym teatr jest bliski.
Dzieci z przedszkola Miś Uszatek przygotowane przez Katarzynę Surwiłło i Monikę Lewandowską zaprezentowały bawiąc publiczność do łez „Jesienną familiadę”. Grupa ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Prabutach pod kierunkiem pani Anny Stankiewicz pokazała „Baśniowy ambaras”.”Bajki dla potłuczonych” to tytuł przedstawienia zagranego przez uczniów szkoły z Rodowa, pracujących pod kierunkiem pań Marleny Kapicy i Beaty Kamińskiej. Na koniec wszyscy z przyjemnością obejrzeli „Brzydkie kaczątko” w troszkę innej niż klasyczna wersji, którą zagrały dzieci z obrzynowskiej szkoły przygotowane przez panie Agnieszkę Suwińską i Elżbietę Jurek.
Po wręczeniu pamiątkowych statuetek i wspólnym zdjęciu wszyscy mogli posilić się pieczoną na ognisku kiełbaską i słodyczami.
Impreza została dofinansowana ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalnej Fundacji Filantropijnej ”Projekt” w Kwidzynie i Urzędu Miasta i Gminy w Prabutach.
19 października w naszej szkole odbył się apel poprowadzony przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Obrzynowie. Pani Barbara Piotrowska i pani Małgorzata Kowalczuk zapoznały wszystkich uczniów i nauczycieli z wynikami konkursu zorganizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich. Był to konkurs plastyczny i rzeźbiarski zatytułowany "Impresje ziemniaczane". Głównym bohaterem był oczywiście pospolity kartofel, ale talenty dzieci świetnie sobie z nim poradziły i prace wyszły przepiękne!
A oto lista nagrodzonych w konkursie plastycznym:
Oddział przedszkolny
I miejsce - Karina Szkutnik , Julka Słowińska
Klasa I
I miejsce - Blanka Przybył, Wiktoria Kotańska, Kacper Sylwanowicz
Klasa II - III
II miejsce - Filip Jarosiński, Janek Langmesser
Klasa II - III
III miejsce - Oliwia Jędrychowska, Agata Ponokowska, Kamil Gabrychowicz, Marcelina Jeremicz, Kacper Rychcik, Wiktoria Wawer, Oliwier Kazaniecki, Krzyś Szner, Nikola Nikel
Konkurs rzeźbiarski
Oddział przedszkolny
I miejsce - Tymek Jeremicz, Jaś Jaroszewski
Klasy I - III
I miejsce - Oliwier Kazaniecki, Marcelina Jeremicz, Agata Ponikowska, Kamil Gabrychowicz, Krzyś Szner
Klasy IV - VII
I miejsce - Karol Wąsik
II miejsce - Weronika Orzechowska, Weronika Pluta, Nadia Jarosińska, Hubert Zmora
II miejsce - Alicja Ponikowska, Alan Rakoczy, Aleksandra Gajer, Oskar Zielonka, Natalia Wawer, Julia Mazurek
wyróżnienia:
Agnieszka Wawer, Sebastian Buszko, Dawid Jarosinski, Maja Papis, Natalia Wajs, Julita Wojciechowska, Hania Gabrychowicz, Mateusz Fedus, Katarzyna Jędrychowska, Aleksandra Karolewska, Weronika Kazaniecka, Przemysław Misiewicz, Maja Ponikowska, Jolanta Wawer, Filip Zajda
20 października 2017r w Szkole Podstawowej w Obrzynowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie - Ślubowanie klasy pierwszej.
Do tego ważnego dnia pierwszoklasiści pod kierunkiem wychowawczyni Elżbiety Waszczuk, przygotowywali się kilka tygodni, by wszystkim udowodnić, że nie są już przedszkolakami, lecz prawdziwymi uczniami.
Zanim pierwszaki zostały przyjęte do grona uczniów musiały wykazać się umiejętnościami śpiewu, deklamacji oraz tańca. Występ dzieci spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem widowni. Miłą niespodzianką okazał się występ starszych kolegów i koleżanek z klasy III.
Następnie pierwszoklasistów czekało uroczyste ślubowanie i tradycyjne pasowanie na ucznia symbolicznym, wielkim ołówkiem przez panią dyrektor Agnieszkę Suwińską.
Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości był czas na pamiątkowe zdjęcia oraz słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
W środę, 18 października uczniowie klas 4 – 7 wyjechali do Kwidzyna. W tamtejszym teatrze obejrzeli spektakl wystawiony przez Narodowy Teatr Edukacji we Wrocławiu pt.” Książę i żebrak”. Godzinne przedstawienie przeniosło widzów w świat dawnej Anglii i czasy króla Henryka i księcia Edwarda. Perypetie młodego księcia i młodego biedaka skupiały uwagę oglądających. Pięknej całości dopełniły nastrojowe pieśni i scenografia. Szczere i gorące oklaski widowni były wyrazem podziwu dla twórców spektaklu! Aż szkoda było wychodzić z sali, ale………. Do teatru pojedziemy znowu w lutym.
Dzień Edukacji Narodowej przypadł w tym roku w sobotę, dlatego obchody tego święta w całym kraju odbyły się dzień wcześniej, czyli w piątek. Nie inaczej było i w naszej szkole.
Po trzech lekcjach w sali wiejskiej zebrali się nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji, odświętnie ubrani uczniowie. Uroczystość poprowadziła dyrektor szkoły, pani Agnieszka Suwińska. Przywitała zebranych i na wstępie złożyła życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły.
Wręczyła nagrody nauczycielom: pani Dorocie Mosakowskiej, pani Joannie Frej, pani Krystynie Wilkowskiej, pani Marcie Kill i pani Ewie Jakubiak, pracownikom obsługi : pani Danucie Domaszewicz i panu Piotrowi Wąsikowi.
Nagrody burmistrza otrzymały w tym roku panie Elżbieta Jurek i Elżbieta Waszczuk.
Nie zabrakło życzeń i symbolicznych kwiatków od rady rodziców.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna przygotowana przez uczniów pod okiem pani Elżbiety Jurek i pani Doroty Mosakowskiej. Wszystkich rozbawiły scenki z życia szkoły odegrane na tle pięknej starannie wykonanej scenografii, którą razem z panią Jurek wykonali w dużej części uczniowie.
Zakończono uroczystość odśpiewaniem tradycyjnego „Sto lat!” i wręczeniem kwiatów od uczniów.
W naszym kraju jest wiele różnych akcji pomocy ludziom będących w trudnych życiowych sytuacjach. Mówią o tym programy telewizyjne, piszą gazety. To trudny temat. Każdy może nagle stać się tym, który będzie potrzebował pomocy innych, każdy może pomagać.
W piątek 06.10. z inicjatywy dyrektor Szkoły Podstawowej w Obrzynowie pani Agnieszki Suwińskiej i grona pedagogicznego odbył się na sali wiejskiej bal charytatywny.
Dzieci miały okazję do świetnej zabawy dzięki niespożytej energii i pomysłom pani Eweliny Zakrzewskiej. Siły ratowały świeżo smażone frytki i słodkie, gorące gofry. Nie zabrakło pysznych ciast, kawy i herbaty dla dorosłych. A loteria jak zwykle przyciągała wszystkich.
Dzięki zrozumieniu, szczodrości i mądrości wielu ludzi udało się zebrać podczas balu pieniądze, które trafią do rodziny potrzebującej takiej pomocy materialnej i świadomości, że nie są sami, bo serca i myśli wielu ludzi łączą się teraz z nimi.
Podziękowania za hojność i oddanie słusznej sprawie należą się burmistrzowi Miasta i Gminy Prabuty, panu Markowi Szulcowi, przewodniczącemu Rady Miasta Prabuty, panu Piotrowi Janiewiczowi, panom sołtysom Obrzynowa i Stankowa Waldemarowi Wajsowi i Adamowi Chrostkowi, paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Obrzynowie, pani Małgorzacie Krępic, a także wszystkim dzieciom – uczestnikom balu i ich rodzicom.
28 września w naszej szkole odbyło się spotkanie klasy pierwszej i trzeciej z policjantem Komisariatu Policji w Prabutach. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w szkole i w domu. Pan policjant przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo należy zwracać się o pomoc w sytuacjach zagrożenia. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali rad i wskazówek zaproszonego gościa.
Z wielką dumą pragniemy poinformować, iż kilka tygodni temu otrzymaliśmy list od królowej Elżbiety - królowej Wielkiej Brytanii. Jest to odpowiedź na nasz list do królowej oraz kartki z portretami uczniów, które zostały przez nich własnoręcznie wykonane podczas Dnia Otwartego naszej szkoły w czerwcu.
21 września w gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Obrzynowie pojawili się nasi goście – uczestnicy warsztatów teatralnych.
Były to grupy z dwóch prabuckich przedszkoli Misia Uszatka i Bratka ,a także ze Szkoły Podstawowej w Rodowie i Szkoły Podstawowej w Prabutach. Gospodarzami byli oczywiście uczniowie obrzynowskiej podstawówki wraz z opiekunką koła teatralnego Agnieszką Suwińską i Eweliną Zakrzewską.
Jakub Suwiński, student II roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie poprowadził dzieci przez pasjonujący świat niezwykłych i nieoczekiwanych zadań aktorskich. Jak zwykle dzieci radziły sobie świetnie dobrze się przy tym bawiąc. Szczególnie emocjonujące były ćwiczenia pobudzające wyobraźnię. Wszystkie ćwiczenia, które pod okiem Kuby wykonywały dzieci pomogły im w doskonaleniu dykcji, pozbywaniu się tremy. Z każdym zadaniem doskonale radziły sobie także przedszkolaki, czym zaskakiwały wszystkich. Wysiłek był naprawdę bardzo duży. Gdyby nie pizza i napoje, pewnie uczestnicy nie mieliby więcej siły do artystycznych zmagań, ale po posiłku z nowymi siłami wszyscy chętnie wykonywali kolejne zadania.
Warsztaty dofinansowano ze środków programu Działaj Lokalnie IX „Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności” realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalnej Fundacji Filantropijnej Projekt.
W dniach 15-17 września miała miejsce Polska edycja sprzątania świata, która przebiegała pod hasłem "Nie ma śmieci są surowce”. Nasi uczniowie przeszli wraz swoimi opiekunami po naszej okolicy i zbierali odpady segregując je w kolorowe worki. Cieszy fakt, że śmieci porozrzucanych po naszej okolicy jest coraz mniej. Świadomość mieszkańców i uczniów o potrzebie segregowania odpadów i ich powtórnego wykorzystania jest coraz większa.