Andrzejki w naszej szkole są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat marzeń i fantazji.
29 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I, II i IV naszej szkoły przeżyli również wspaniały dzień pełen magii, konkursów i tańca przy dźwiękach znanych przebojów.
Wszyscy bawili się doskonale. Dziewczęta mogły poznać imię swojego przyszłego wybranka, chłopcy wybranki. Dzieci mogły dowiedzieć się czy spełnią się ich marzenia, kim zostaną w przyszłości itd.
Podczas przerw w zabawie dzieci mogły sprawdzić swoje szczęście w loterii fantowej, a w kawiarence kupić domowe, pyszne ciastko i napój.
Wspólne zabawy sprawiły dzieciom wiele radości i z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci.
20 listopada klasa VII udała się do Kwidzyna do przytuliska dla zwierząt. Uczniowie klasy VII zebrali najwięcej środków na zakup karmy - październik w naszej szkole minął pod hasłem "Stop pustym miskom - wspomóż schronisko". Oprócz zawiezienia karmy i zobaczenia radosnych reakcji milusińskich, klasa VII miała również okazję zwiedzić mini-zoo, przejechać się bryczką oraz ogrzać i posilić się przy ognisku z kiełbaskami.
W sobotę, 10 listopada w naszej szkole odbyło się wielkie święto. Wraz z mieszkańcami Obrzynowa, Jakubowa, Stańkowa obchodziliśmy 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.
Uczniowie, nauczyciele i panie z Koła Gospodyń wzięli udział w grze wiejskiej, która odbywała się na terenie szkoły.
W tym samym czasie odbywał się Bieg dla Niepodległej. Zaczęli najmłodsi, a potem wraz z wiekiem wzrastał dystans. Wreszcie na dystansie 1918 metrów pobiegli dorośli, nasz nauczyciel – pan Janusz Wawrzyniak, nasi strażacy i jedna tylko kobieta, pani Jagoda Piotrowska. Uczestnicy biegu dostali medale od pani dyrektor.
O godz.11 wszyscy uczestniczyli we mszy świętej, na którą przybyli także mieszkańcy, strażacy uroczyście wnieśli do kościoła swój sztandar, bo była to msza za pomyślność naszej ojczyzny, za wszystkich poległych w jej obronie .
Następnie wszyscy udali się na salę wiejską, odświętną, udekorowaną naszymi barwami narodowymi. Pani dyrektor Agnieszka Suwińska przywitała burmistrza miasta i gminy Prabuty pana Marka Szulca, sołtysów Obrzynowa, Jakubowa, Stańkowa – panów – Waldemara Wajsa, Witolda Zielonkę, Adama Chrostka, przewodniczącą Koła Gospodyń – panią Barbarę Piotrowską, strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej. Wszystkim bardzo dziękowała za wspaniałą, ofiarną współpracę ze szkołą, za wielkie zaangażowanie.
Dzieci z oddziału przedszkolnego, klasy pierwszej i drugiej wspaniale zatańczyły poloneza. A uczniowie klasy VII i VIII zaprezentowali się w montażu słowno – muzycznym.
Obejrzeliśmy także film przygotowany przez uczniów, w którym dzieci i dorośli mówili o tym, czym jest dla nich niepodległość.
Potem kolejne klasy śpiewały przygotowane okolicznościowe pieśni i piosenki, i tu do śpiewu włączyli się także siedzący na sali mieszkańcy. Pan burmistrz zagrał na gitarze i zaśpiewał znaną piosenkę „ Po ten kwiat czerwony”. Wystąpiła także pani Elżbieta Piotrowska, zaśpiewała piosenkę „Nie pamiętasz, bo nie możesz”.
To były bardzo wzruszające chwile. Na zakończenie na wszystkich czekało rozpalone ognisko i pieczenie kiełbasek, gorąca kawa, herbata, soki i ciasta.
W taki piękny, niezwykle wzruszający sposób uczciliśmy setne urodziny naszej Ojczyzny.
09.11.2018r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Przeglądzie Pieśni Patriotycznych i Żołnierskich, który już po raz siódmy odbyły się na terenie naszej gminy. Naszą szkołę reprezentowała spora grupa osób. Z utworem „Przybyli Ułani pod okienko” wystąpiła najmłodsza grupa uczniów z klas I i II, w utworze „Jesteśmy Polką i Polakiem” zaprezentowały się uczennice klasy V, a „Warszawskie dzieci” wykonali uczniowie klasy VI. W utworach solowych zaprezentowały się uczennice klasy VII i VIII. Marta Chrostek zaśpiewała „Deszcz, jesienny deszcz”, a Kinga Nikel wykonała „Rozkwitały pąki białych róż” przy własnym akompaniamencie gitary.
Atmosfera podczas przeglądu jak zawsze była bardzo miła i rodzinna. Dziękujemy za wspaniały poczęstunek oraz upominki jakie otrzymaliśmy. Melodie pieśni patriotycznych nucić będziemy jeszcze bardzo długo.
"Uczniowie SP Obrzynowo dla Niepodległej - Czym dla Ciebie jest niepodległość?" Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział.
5 miesięcy temu, podczas Dni Otwartych naszej szkoły, rysowaliśmy obrazki z naszymi podobiznami oraz pisaliśmy list do księżnej Kate i księcia Williama. Nareszcie odpisali! W odpowiedzi otrzymaliśmy serdeczne podziękowania za trud włożony w nasze prace, zawierające gratulacje z okazji narodzin ich syna. Książę William i księżna Kate wspomnieli również o tym, iż ze względu na olbrzymią ilość korespondencji, nie mogli odpisać szybciej.
WIELKIE ŚWIĘTO DLA NIEPODLEGŁEJ trwa w Szkole Podstawowej w Obrzynowie już od początku roku szkolnego. Nauczyciele i uczniowie realizują wiele działań. Jednym z nich była nauka hymnu polskiego w całości i odśpiewanie go w szczególnie uroczysty sposób.
Taka chwila nadeszła 09.11.2018 roku o godzinie 11.11.
Na przepięknie, odświętnie udekorowanym korytarzu ustawili się równie odświętnie ubrani uczniowie, dyrektor szkoły, pani Agnieszka Suwińska, nauczyciele. Wszyscy wyczekiwali tej szczególnej godziny, jak wybicia północy w sylwestrową noc.
I popłynął śpiew nie tylko z gardeł, był to śpiew z głębi dziecięcych serduszek, piękny, serdeczny, pokazujący, że wszyscy jesteśmy patriotami.
8 listopada 2018 r. przedszkolaki oraz uczniowie z kl. I i II obejrzały w kwidzyńskim teatrze przedstawienie ,,Brzechwolandia”. Spektakl w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia był okazją do poznania wspaniałych wierszy Jana Brzechwy. ,,Samochwała”, ,,Skarżypyta”, ,,Znaki przestankowe”, ,,Globus”, ,,Leń” - to tylko niektóre z bogatego repertuaru wierszy tego poety, które mimo upływu lat wcale się nie starzeją. Postacie z wierszy przypomniały także o właściwym zachowaniu w domu, w szkole i na podwórku. A słowa piosenki:
,,Brzechwolandia to kraina szczęśliwości,
w Brzechwolandii tylko uśmiech zawsze gości.
Brzechwolandia uczy, bawi wszystkich nas,
w Brzechwolandii można miło spędzić czas”
na długo pozostaną w pamięci widzów.
Październik jest miesiącem modlitw z Różańcem. Dlatego został ogłoszony w naszej szkole konkurs na wykonanie "Najpiękniejszego Różańca". Celem konkursu było rozbudzenie umiłowania modlitwy różańcowej, rozwój talentów uczniów a także pobudzenie wyobraźni i pomysłowości. Uczestnicy konkursu do wykonania różańca wykorzystali najróżniejsze materiały. Były różańce z żołędzi, kasztanów, orzechów, jarzębiny, koralików, masy solnej, kukurydzy, plastikowych słomek itp. Pomysłowość i oryginalność prac okazała się wielka. Zobaczcie sami.
Nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Obrzynowie podjęli bardzo wiele inicjatyw z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W piątek, 26 października uczniowie klasy VII i VIII zebrali się na wspólne czytanie i słuchanie fragmentów „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Spotkanie to zorganizowała pani Ewa Jakubiak. Przypomniała najważniejsze w naszej historii momenty, kiedy Polacy organizowali walkę zbrojną w obronie wolności. Mówiła też o twórcach naszej kultury, którzy nie dali jej zginąć. Stąd właśnie czytanie narodowej epopei. Czytała pani Ewa i czytali uczniowie klasy VIII. Być może spowiedź Jacka Soplicy poznana w ten sposób zapadnie lepiej w pamięć niż samotne czytanie lektury.
„Dywizjon 303” Arkadego Fiedlera to książka, która przez wiele lat była lekturą szkolną. Bohaterstwo Polaków w bitwie o Anglię, ich służba w RAF- ie to temat nieprzemijający, ważny, powinni o nim wiedzieć wszyscy Polacy.
Teraz bohaterskie czyny i codzienne życie naszych żołnierzy możemy poznać oglądając film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.
25 października uczniowie klasy VII i VIII naszej szkoły mieli okazję obejrzeć ten film w Multikinie w Elblągu.
Po emisji na sali panowała cisza. To chyba najlepsza recenzja filmu i opis przeżyć.
W tym samym czasie uczniowie V i VI klasy obejrzeli „Hotel Transylwania 3”.
A potem wszyscy chętnie poszliśmy „coś” zjeść.
24 października 2018 roku odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej. Na uroczystość przybyli: dyrektor szkoły, grono pedagogiczne, rodzice uczniów klasy I oraz cała społeczność uczniowska. Wszystkich zgromadzonych gości, a przede wszystkim pierwszoklasistów powitały: dyrektor szkoły pani Agnieszka Suwińska oraz wychowawczyni kl. I Elżbieta Jurek. Dzieci z klasy I z wielką radością, ale i lekką tremą zaprezentowały przygotowany program artystyczny. Wykazały się wiedzą dotyczącą naszej ojczyzny i znajomością zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w grupie rówieśniczej i w szkole. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że dzieci z klasy pierwszej mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie. Pasowanie na ucznia symbolicznym ołówkiem – było tego potwierdzeniem. Następnie krótką część artystyczną przedstawili uczniowie z klasy II. Uczeń klasy VII Bartosz Kłuba w imieniu całej społeczności uczniowskiej życzył pierwszoklasistom sukcesów w nauce oraz zapewnił o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie dyplomów i upominków ufundowanych przez Radę Rodziców oraz kolegów z klasy drugiej. Potem nastąpiła chwila na pamiątkowe zdjęcia.
Po części oficjalnej nastąpił słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Uroczystość przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze.
Pierwszoklasiści! Życzymy Wam samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.
Szałamaja Niepodległej – pod tym hasłem 20.10.2018r. odbył się festiwal organizowany przez Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego im. Kwidzyniaków w Kwidzynie. Na początku zaprezentowały się drużyny Hufca ZHP Kwidzyn, następnie soliści w trzech kategoriach wiekowych i gwiazda wieczoru. Przekrój repertuaru był bardzo duży od pieśni dawnych poprzez najnowsze piosenki filmowe. Wszystkie wykonania chwytały za serce.
Naszą szkołę reprezentowała Marta Chrostek, uczennica klasy VII. Zaprezentowała pieśni „Deszcz, jesienny deszcz” oraz „Rota”. W stulecie odzyskania niepodległości dziękujemy, że mogliśmy uczestniczyć „We wspólnym radowaniu się wolną Ojczyzną, śpiewając dla Niej”.
XIII Gminne Spotkania Teatralne mamy już za sobą, ale piękne wspomnienia zostaną na długo we wszystkich, którzy w spotkaniach uczestniczyli.
W piątkowe popołudnie 19 października sala wiejska znowu zamieniła się w salę teatralną.
Dyrektor Szkoły Podstawowej wObrzynowie, a jednocześnie organizatorka imprezy, pani Agnieszka Suwińska serdecznie przywitała przybyłych gości w osobach burmistrza miasta i gminy pana Marka Szulca, przewodniczącego rady miasta i gminy, pana Piotra Janiewicza, panią dyrektor przedszkola ”Miś Uszatek”, Beatę Lewandowską, panią Dorotę Kuriatę – przedstawiciela fundacji ”Działaj lokalnie”,wszystkich występujących, ich opiekunów i wszystkich widzów. Sala była wypełniona po brzegi, bo wielbicieli talentów dzieci nie brakuje.
Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie Gimnazjum im. Kresowian w Rodowie. Pokazali nam kilka z życia wziętych scenek szkolnychi domowych.
O tym, jak czarownice chciały zdobyć prawo jazdy mówiło przedstawienie zagrane przez grupę teatralną ze szkoły w Obrzynowie.
Największych wzruszeń dostarczyli jak zwykle najmłodsi.Dzieci odegrały przedstawienie pt. Powakacyjny teleexpres. Zaprezentowały się tańcząc regionalne tańce polskie i amerykańskie. Wykazały się dużymi talentami, dobrą pamięcią, opanowaniem sceny i brakiem tremy!
Po występach wszystkimbardzo serdecznie podziękował pan burmistrz, który wręczył grupom pamiątkowe statuetki.
Gminne Spotkania Teatralne zostały wsparte finansowo przez Urząd Miasta i Gminy w Prabutach oraz ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalnej Fundacji Filantropijnej „Projekt” w Kwidzynie.
Dziękując za pomoc finansową przy organizacji pani Agnieszka Suwińska wręczyła statuetki panu burmistrzowi Markowi Szulcowi i pani Dorocie Kuriacie – przedstawicielce Lokalnej Fundacji Filantropijnej „Projekt” w Kwidzynie.
Po takich emocjonujących przeżyciach nadszedł czas na pieczenie kiełbasek przy ognisku, na słodycze i soki, dorośli chwalili sobie pyszne domowe ciasto i gorącą kawę.
Wszyscy obiecali powrócić do nas za rok.
Dzień Edukacji Narodowej to jedno z milszych świąt obchodzonych uroczyście w Szkole Podstawowej w Obrzynowie.
W tym roku nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie świętowali w piątek 12 października. Dzień był piękny, słoneczny, taki też nastrój panował na sali wiejskiej, na której wszyscy się zebrali.
Pani dyrektor, Agnieszka Suwińska przywitała wszystkich i przede wszystkim podziękowała gronu pedagogicznemu i pracownikom administracji za dobrze wykonywaną pracę. Mówiła o tym, że każdy z pracowników naszej szkoły podchodzi do swoich obowiązków sumiennie, a nagrodami Dyrektora Szkoły nagrodziła w tym roku panią Elżbietę Waszczuk, panią Martę Kill, , panią Ewelinę Zakrzewską, panią Ewę Jakubiak, pana Janusza Wawrzyniaka, panią Małgorzatę Wajs, panią Elżbietę Jaworską. Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Prabuty otrzymały panie Elżbieta Jurek i Dorota Mosakowska.
Głos zabrała także pani Alicja Przybył - przewodnicząca rady rodziców. W pięknych, bardzo serdecznych słowach mówiła o pracy nauczycieli, podziękowała za nią wszystkim pracownikom szkoły w imieniu rodziców.
Po oficjalnej części przyszedł czas na program artystyczny, który przygotowali uczniowie klas IV – VIII pod opieką pań Elżbiety Jurek i Doroty Mosakowskiej.
Śmieszne scenki opowiadały o szkolnym życiu, nie zabrakło z sercem śpiewanych piosenek i wyśpiewanych życzeń, a następnie uczniowie wręczyli każdemu pracownikowi czerwoną różę.
Pasję do czytania trzeba zaszczepiać od najmłodszych lat, ponieważ pełni ważną funkcję w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Sieć sklepów Biedronka, świadoma wagi tego tematu, aktywnie wspiera inicjatywy na rzecz czytelnictwa wśród najmłodszych i ich rodziców. Konkurs „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” ma na celu motywowanie dzieci do codziennego czytania i rozbudzanie pasji do lektury, przy wykorzystaniu książki pt. „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”.
Ach, co to był za dzień. Co tu się działo? .
10 października 2018 r. w klasie pierwszej odbył się Dzień Głośnego Czytania. W tym dniu gościła u nas pani dyrektor Agnieszka Suwińska, pani Weronika Woch oraz rodzice.
Na początku otworzyłam wrota lasu i wypuściłam Gang Słodziaków.
Moje Słodziaki, bo tak nazywam moich uczniów. Ich też jest sześcioro – dwie dziewczynki
i czterech chłopców. Październikowego przedpołudnia, w leśnej scenerii, na leśnej polanie spotkały się moje klasowe Słodziaki z Gangiem Słodziaków. Dowiedzieliśmy się, że Gang Słodziaków chciał przeżyć swoje pierwsze szkolne przygody. Zaprosiliśmy ich do zabawy. Szalone Słodziaki były w siódmym niebie. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy wspólną zabawą przy piosence ,,Poznaj Gang Słodziaków”. W czasie tańca każde z dzieci prezentowało swojego Słodziaka - tańcząc z nim i bawiąc się znakomicie. Następnie odbyła się zabawa: Szumi las, szumi las, jakie zwierzę leśne znasz? Dzieci naśladowały szumiący las i wymieniały nazwę leśnego zwierzątka. Nazwy wymienionych zwierząt głoskowały i dzieliły na sylaby. Potem słuchaliśmy odgłosów zwierząt leśnych. Gdyby Gang Słodziaków nam nie podpowiedział, to niektórych odgłosów byśmy nie odgadli. Staraliśmy się naśladować te odgłosy. To nie było łatwe zadanie! Wspólnie z nami bawili się również rodzice. Potem rozwiązywaliśmy zagadki związane z leśnymi zwierzętami, które były czytane przez rodziców. Z tym zadaniem poradziliśmy sobie znakomicie. Następnym punktem naszego spotkania było czytanie przez mamę Nikodema opowiadania pt. ,,Sowa Zosia” pochodzącego ze zbioru książki Renaty Piątkowskiej ,,Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”. Odtworzyliśmy wydarzenia zaprezentowane w tekście. Wyjaśniliśmy co to znaczy, niesprawiedliwie kogoś oskarżać i dlaczego nie wolno przywłaszczać sobie cudzych rzeczy. Sowa Zosia przygotowała dla nas zadania do wykonania. Były to łamigłówki związane z przygodami Gangu Slodziaków. Następnym zadaniem było narysowanie myszy bez odrywania ręki od kartki: palcem, a w dalszej kolejności kredką. Myszce nałożyliśmy na serdeczny palec pierścionek zaręczynowy. Pierścionki były przepiękne. Kolejnym punktem zajęć była gra – ,,Zbieramy skarby”. Skarbami były naklejki ze Słodziakami. To była niezwykła rywalizacja. Graliśmy fair play. Pierwszy do mety dotarł Łukasz. Wszyscy mu pogratulowaliśmy. W tym dniu narysowaliśmy swoje przygody ze Słodziakami. Punktem kulminacyjnym była zabawa przy piosence ,,Co u Słodziaków?”.
To był cudowny dzień.
Dziękujemy Gangowi Słodziaków za świetną zabawę i pełną wrażeń przygodę. W wolnych chwilach wpadajcie do nas.
Z oddali obserwowały nas leśne zwierzęta. I chyba nam trochę zazdrościły...
Dnia 03.10. 2018 r. po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni grupa uczniów z klas IV – VIII wzięła udział w warsztatach plastycznych, które poprowadziła pani Helena Kowalska.
Dzieci miały okazję posłuchać teoretycznych wiadomości dotyczących dzieł plastycznych, a także czynnie brać udział w wykonywaniu szkiców oraz dwóch dużych malarskich dzieł, które będą scenografią do przedstawienia teatralnego. Trzeba przyznać, że pracowały w wielkim skupieniu.
Trochę podratowały swoje siły słodkim pączkiem i szklanką soku i mogły dalej oddać się pracy twórczej.
Warsztaty zorganizowane były przy współpracy Obrzynowskiego Stowarzyszenia Kulturalnego, a sfinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalnej Fundacji Filantropijnej „Projekt” w Kwidzynie.
„Kochana Polsko………..
Takimi słowami rozpoczynały dzieci z klasy V Szkoły Podstawowej w Obrzynowie redagowanie życzeń dla Polski z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
Bez pomocy nauczycielki, pod wpływem własnych przemyśleń ułożyły wspaniałe teksty bardzo wzruszających życzeń. Dały dowód temu, że patriotyzm nie jest dla nich pustym słowem, jeszcze jednym frazesem. To z kolei jest dowodem, że rodzice, dziadkowie, bliscy, nauczyciele w szkole uczą miłości do swojej ojczyzny, a to miłość niełatwa do zdefiniowania.
Jeśli zatem nasze dzieci tak pięknie potrafią mówić do Polski, to możemy być spokojni o przyszłość naszego kraju.