W naszej szkole odbyło się spotkanie z panem Mirosławem i panem Dariuszem z Nadleśnictwa Susz, którzy przedstawili uczniom pracę leśnika oraz przybliżyli wiedzę o polskich lasach. Uczniowie bardzo chętnie odpowiadali na zadawane pytania wykazując się wiedzą przyrodniczą. Głównym celem tej pogadanki było poznawanie środowiska przyrodniczego, budzenie zainteresowania i szacunku dla otaczającej przyrody oraz pracy leśnika, wychowanie do życia w harmonii z przyrodą, uświadomienie wpływu lasu na każdego z nas, zdobycie wiedzy o zagrożeniach środowiska oraz konieczności zapobiegania i likwidowania zagrożeń.
Las jest domem wielu zwierząt, korzystamy z jego dóbr wyrabiając drewno, zbierając grzyby, zioła i owoce. Ponadto las chroni nas od powodzi, produkuje tlen, chroni glebę przed erozją. Jest wspaniałym miejscem wypoczynku. Dlatego dbając o przyrodę dbamy o samych siebie. Praca leśnika wymaga umiejętności z różnych dziedzin nauki. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.
Dziękujemy!
Nasza szkoła mając na względzie bezpieczeństwo uczniów organizuje zajęcia z policjantem utrwalające zasady bezpieczeństwa w szkole i poza nią.
Podczas spotkania uczniowie mieli okazję porozmawiać o zasadach bezpiecznego przebywania w pobliżu ulic. Przypomnieli sobie również, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia.
Pan policjant poruszył kwestię odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz agresji wobec rówieśników. Podczas spotkania wyjaśnione zostały uczniom pojęcia związane ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.
Każdego roku również bierzemy udział w programie edukacyjnym Akademia Bezpiecznego Puchatka. Głównym celem programu jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci. Program zwraca uwagę na potencjalne zagrożenia, uświadamia dzieciom skutki niebezpiecznych zachowań w domu, szkole i na drodze, a także w Internecie.
Dziękujemy za interesujące lekcje!
Nasze kochane przedszkolaki wiedzą, jak dbać o swoje zdrowie. Starają się przestrzegać zasad bezpieczeństwa, wiedzą, że ważny jest ruch i przebywanie na świeżym powietrzu. Potrafią zrobić śniadanie, soki owocowo- warzywne, ubrać się odpowiednio do pogody. Dziś stanęły przed kolejnym wyzwaniem. Zrobiliśmy syrop z cebuli i cukru. Bardzo naturalny i przydatny o tej porze roku. Podczas robienia syropu było bardzo dużo śmiechu, zadowolenia z wykonanego zadania i radosnego płaczu.
Polecamy WSZYSTKIM!
Na zdrowie!
21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. Uczniowie pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Wszyscy czekali na ten dzień z niecierpliwością. W tradycji szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób. Tego dnia każda klasa zaangażowała się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej. Przygotowywaliśmy wiosenne stroje i plakaty. W barwnym korowodzie wyszliśmy na pierwszy wiosenny spacer. Po powrocie uczestniczyliśmy w zawodach sportowych. Po wysiłku czekało na nas ognisko i pieczenie kiełbasek. Właściciele najbardziej oryginalnych strojów otrzymali drobne upominki.
Blanka i Wiktoria z klasy VIII oraz Marcelina i Kamil z klasy VI reprezentowali naszą szkołę w XXVIII edycji Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy Przyrodniczo- Ekologicznej pod hasłem "Drzewo nie umiera nigdy...". Organizatorem był Zespół Parków Pojezierza Iławskiego I Wzgórz Dylewskich.
Gratulujemy!
Gminny Konkurs Recytatorski to impreza, która od wielu już lat trwa w tradycji naszej szkoły. W tym roku znowu z wielką przyjemnością gościliśmy uczniów ze szkół z Prabut, Trumiejek i Rodowa.
W jury zasiadły panie: Jadwiga Ludwiczak – kierownik Miejsko – Gminnej Biblioteki w Prabutach, Beata Lewandowska – dyrektor Przedszkola Miś Uszatek w Prabutach, Krystyna Rygała – pedagog w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Prabutach.
Panie miały naprawdę niełatwe zadanie, bo w sali wiejskiej zebrali się najlepsi z najlepszych. W wielkim skupieniu wszyscy przeżywaliśmy duchową ucztę słuchając recytacji wierszy bardzo znanych lub mniej znanych polskich poetów.
Po tych artystycznych zmaganiach dobrze smakowały świeże pączki. Wreszcie nadszedł moment ogłoszenia pierwszych, drugich i trzecich miejsc oraz wręczenia nagród. Jeszcze kilka pamiątkowych zdjęć i...do zobaczenia za rok!
W środę, 15 marca przedszkolaki i uczniowie klas I–III wyjechali do Sztumu na przedstawienie teatralne pt. „Czerwony Kapturek”. Przedstawiona przez aktorów Teatru Nowoczesnego z Krakowa wersja popularnej historii to niezwykle kolorowy, wesoły, żywiołowy, roztańczony i rozśpiewany musical dla dzieci, który był świetną okazją do zabawy. Spektakl z wielką starannością realizował cele edukacyjne przeznaczone dla młodego widza. Poprzez piosenki oraz dialogi w pośredni sposób dzieci uczyły się, jak rozwiązywać konfliktowe sytuacje, nawiązywać wartościowe przyjaźnie, być asertywnym i odważnym. Barwne kostiumy, ruchoma scenografia oraz efekty świetlne idealnie tworzyły magiczny klimat przedstawienia. Dzieci przez cały czas miały wrażenie, że towarzyszyły bohaterce w czasie jej przygód, niejednokrotnie ratowały ją z opresji. Baśniową atmosferę spektaklu dopełniały maski sceniczne i piękne kostiumy.
01. marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, ich wizerunek postanowił przybliżyć naszym uczniom Kacper Kłuba – obecnie uczeń maturalnej klasy Zespołu Szkół im. Ireny Kosmowskiej w Suszu, a wcześniej uczeń naszej szkoły. Kacper należy do grupy rekonstrukcyjnej im. V Brygady Wileńskiej Armii Krajowej punktu A K w Suszu. Grupa ta działa już od jedenastu lat z inicjatywy dyrektora Szkoły Podstawowej w Suszu pana Włodzimierza Palińskiego. Kacper przyjechał do nas w mundurze, z wielką znajomością tematu i zaangażowaniem opowiadał swoim młodszym kolegom o tragicznych losach żołnierzy, którzy mimo zakończonej wojny nie złożyli broni i walczyli w partyzantce o wyrzucenie z naszego kraju Sowietów narzucających nam swoją wolę i władzę. Dzięki takim osobom jak on przetrwa pamięć o nieszczęśliwych losach naszej ojczyzny i o ludziach kochających Polskę ponad własne życie.
Wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich. Radosna atmosfera panowała już od samego rana. Dziewczynki i Panie otrzymały serdeczne życzenia i prezenty. Przedszkolaki wręczyły własnoręcznie przygotowane upominki. Mężczyźni ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym. Przygotowali słodki poczęstunek. Wiele radości sprawiły też dzieciom zorganizowane przez SU zadania. Wszystkim Paniom w dniu dzisiejszego Święta składamy serdeczne życzenia!
7 marca 2023 r. odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Recytatorski. Brali w nim udział uczniowie z kl. I – III. Recytowali wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów poezją, rozwijanie zdolności recytatorskich, a także kształtowanie umiejętności pięknego wysławiania się. Uczniowie, którzy wygrali w swoich kategoriach będą reprezentowali naszą Szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim. Komisja konkursowa nagrodziła:
W kategorii klas I :
I miejsce - Jaś
II miejsce - Franek
III miejsce - Lena
W kategorii klas II:
I miejsce - Dagmara
II miejsce - Natalia
III miejsce – Monika
W kategorii klas III :
I miejsce - Julia
II miejsce – Arek
III miejsce – Marysia
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach!
Uczniowie klasy III wzięli udział w warsztatach "Projektowanie przestrzenne - stwórz od podstaw swój pierwszy model 3D i wydrukuj go" organizowanych przez Stowarzyszenie Robisz.to FabLab powered by Orange. Modele 3D przygotowywane były na platformie Tinkercad. Wszyscy bardzo aktywnie tworzyli swoje projekty i mieli mnóstwo ciekawych pomysłów. Prowadzący w bardzo wciągający sposób wprowadził młodych twórców w świat projektów 3D. Właśnie otrzymaliśmy projekty, które przez długi czas były drukowane. Dzięki temu, że uczniowie zobaczyli druk w rzeczywistości będą mogli doskonalić swoje umiejętności podczas kolejnych działań.
Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w tak ciekawych warsztatach!
17 lutego w naszej szkole odbyło się rozwiązanie konkursu na najładniejszą kartkę walentynkową z życzeniami w języku obcym. W konkursie wzięli udział uczniowie wszystkich klas, wytypowanie zwycięzców było sporym wyzwaniem! Oto nagrodzeni:
kl. I-III
- I miejsce Natalia Fedus
- II miejsce Piotr Buszko
- III miejsce Julia Słowińska
- wyróżnienia: Zofia Chylińska, Franciszek Słowiński
kl. IV-VIII
- I miejsce Marcelina Jeremicz
- II miejsce Karina Szkutnik
- III miejsce Gracjan Lawęcki
- wyróżnienie: Agata Ponikowska, Blanka Przybył
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!
W piątek, 17 lutego obchodziliśmy nietypowe święto – Światowy Dzień Kota. Takie wydarzenia zwracają naszą uwagę na potrzeby bezdomnych zwierząt i rozbudzają chęć niesienia im pomocy. Podkreślając znaczenie tego dnia, każdy miał przy sobie koci akcent. Uczniowie podczas zajęć z zainteresowaniem rozwiązywali zagadki, aktywnie uczestniczyli w zabawach ruchowych, wykonali prace plastyczne oraz kodowali drogę dla kotów. Na przerwach każdy mógł zakupić pyszności przygotowane przez uczniów klasy VI. Cały dochód ze sprzedaży oraz zbiórka karmy i żwirku w szkole przeznaczone są na pomoc Prabuckiemu Stowarzyszeniu Miłośników Zwierząt.
Tłusty Czwartek to wyjątkowy dzień, w którym nie trzeba liczyć kalorii. Uczniowie i pracownicy szkoły zjedli dziś z ogromnym apetytem przepyszne pączki.
DZIĘKUJEMY !
Czas wręczania drobnych upominków w dowód miłości, ale również składania życzeń płynących prosto z serca. Tradycyjnie w naszej szkole samorząd uczniowski przygotował pocztę walentynkową. Przedszkolaki zadbały o uśmiech na twarzach dorosłych, rozdając własnoręcznie zrobione serca. Ubrani w czerwone barwy świętowaliśmy ten wyjątkowy i radosny dzień.